Pielęgniarki podsumowały współpracę z Ministerstwem Zdrowia
Pielęgniarki spotkały się w poniedziałek, 9 grudnia z ministrem zdrowia. Tematem rozmów była realizacja zobowiązań wynikających z Porozumienia z 9 lipca 2018 r. oraz bieżące sprawy związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki i zawodu położnej w Polsce.
W spotkaniu poza ministrem zdrowia uczestniczyli również: Józefa Szczurek-Żelazko – Wiceminister Zdrowia, Greta Kanownik- Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, Andrzej Niedzielski – Prezes NFZ.
Samorząd pielęgniarek i położnych reprezentowały: Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,Mariola Łodzińska – Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Z ramienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pielęgniarki i położne reprezentowały: Krystyna Ptok- Przewodnicząca, Longina Kaczmarska – Wiceprzewodnicząca OZZPiP, Zdzisław Bujas – Wiceprzewodniczący OZZPiP oraz Grzegorz Wróbel – Radca Prawny OZZPiP
Przedmiotem spotkania była realizacja zobowiązań wynikających z Porozumienia z dnia 09-07-2018r. oraz bieżących spraw związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki i zawodu położnej w Polsce.
Strona społeczna zgłosiła następujące problemy które powstały w związku z realizacji zawartego Porozumienia. W zakresie wynagrodzeń zgłoszono:
- nierespektowanie przez większość świadczeniodawców zasad przekazywania środków otrzymywanych z NFZ na podstawie OWU na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi MZ z dnia 05-03-2019r.
- brak kontroli świadczeniodawców – żaden z organów Państwa nie chce prowadzić kontroli świadczeniodawców w zakresie prawidłowości stosowania procedury podziału środków na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych oraz w zakresie prawidłowości pokrywania tylko tych pochodnych, które wynikają z przepisów rozporządzenia oraz wytycznych MZ z dnia 05-03-2019r.
- brak systematycznej realizacji ustaleń wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek w jednostkach podległych i nadzorowanych przez MZ oraz w stacjach sanitarno-epidemiologicznych – finansowanych z budżetu państwa.
- brak prac nad dokumentem w sprawie przekazywania do świadczeniodawców środków z NFZ na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych po 01-04-2020r.
W zakresie wynagrodzeń ponadto poruszono sprawę pilnej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych polegającej na zmianie współczynnika pracy który obecnie wynosi 0,64 i dotyczy znacznej grupy pielęgniarek i położnych oraz wejścia w życie przepisów dotyczących w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę gdzie minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2600 zł, bez wliczania dodatku za staż pracy.
W zakresie norm zatrudnienia zgłoszono:
- brak wdrożenia w wielu podmiotach norm które już obowiązują od 1 -01-2019r. w lecznictwie szpitalnym,
- brak wyników kontroli w podmiotach zgłoszonych do kontroli,
- brak realizacji wniosku złożonego do Ministra Zdrowia w formie wspólnego Stanowiska OZZPiP
- NRPiP zgłosiła konieczność przeprowadzenia kontroli w podmiotach leczniczych wg obowiązujących nowych wskaźników
- brak działań MZ nad normami w pozostałych rodzajach świadczeń tj, opieki długoterminowej, paliatywnej, leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, AOS, Dializ.
W ramach programu dla uczelni postulowano i zgłoszono:
- stypendia dla studentów i absolwentów studiów w pierwszych latach zatrudnienia oraz dla opiekunów:
- brak informacji ze strony MZ w zakresie finansowania pracy pielęgniarek i położnych podejmujących role opiekunów dla studentów i osób rozpoczynających pracę w zawodzie w szkołach kształcących w zawodzie pielęgniarki i w zawodzie położnej.
W kwestii porady pielęgniarskiej i położniczej zwrócono uwagę nabrak wyceny i wejścia wżycie kontraktowania porady pielęgniarskiej, położniczej przez świadczeniodawców.
W kwestii urlopu szkoleniowego:
- zgłoszono problemy związane z uzyskaniem przez pielęgniarki, położne urlopu szkoleniowego (pracodawcy , nie chcą udzielać urlopu szkoleniowego lub odmawiają jego udzielenia w pełnym przysługującym wymiarze. Dotyczy to głównie sytuacji podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formach kształcenia podyplomowego.
Zwrócono również uwagę na braku działań ze strony MZ w zakresie zmiany zasad przeprowadzania konkursów w podmiotach leczniczych, pomimo złożonych propozycji w listopadzie 2018 r. przez NRPiP oraz OZZPiP.
Przedstawiciele OZZPiP oraz NRPiP podczas spotkania wnioskowali po raz kolejny do MZ w kwestii pilnych działań o zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia. Obecne zasady związane z dochodzeniem wzrostu nakładów do docelowego poziomu PKB jest zbyt wolne i nie gwarantuje właściwego finansowania podmiotów leczniczych, a co za tym idzie niewłaściwego wynagradzania wszystkich grup pracowniczych. Wpływa to na utrudnianie dostępu do świadczeń pacjentom oraz refundacji procedur wysokospecjalistycznych i leków.
Minister Zdrowia w odpowiedzi na zgłoszone problemy zobowiązał się do ich rozwiązania do połowy stycznia 2020r. i wskazał termin kolejnego spotkania podsumowującego realizację Porozumienia w tygodniu 20-24.01.2020 r.
Źródło: www.nipip.pl