Kurs na dyspozytora medycznego, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa – jaki program i jakie kwalifikacje – czytamy projekt rozporządzenia MZ
Kilka dni temu, 19 października br do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego. Projekt rozporządzenia określa:
1. Ramowy program kursu:
- uprawniającego do pracy na stanowisku: dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego
- doskonalącego dla dyspozytora medycznego odbywanego w ramach indywidulanego rozwoju zawodowego dyspozytora medycznego,
2, kwalifikacje kadry dydaktycznej;
3. szczegółowy sposób przeprowadzania egzaminów kończących kursy, o których mowa w pkt 1;
4. wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu: na stanowisko dyspozytora medycznego, na stanowisko wojewódzkiego koordynatora, doskonalącego dyspozytora medycznego.
Zgodnie z ustawą kursy będą prowadzone przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Program kursów opracowuje i aktualizuje, zgodnie z postępem wiedzy zespół ekspertów powołany przez Centrum. Każdy kurs kończyć się będzie egzaminem teoretycznym i praktycznym oraz wydaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Zgodnie z ustawą egzamin z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu składa się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin z części teoretycznej jest przeprowadzany w formie testu, który składa się z zestawu trzydziestu pytań. Egzamin może być przygotowany w formie elektronicznej. Pozytywny wynik z testu teoretycznego otrzymuje osoba zdająca, która uzyskała co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi możliwych do uzyskania. Natomiast egzamin z części praktycznej jest przeprowadzany w formie stacjonarnej i składa się z sześciu symulowanych scenariuszy sprawdzających umiejętności praktyczne osoby zdającej. Oceną końcową za egzamin z części praktycznej jest ocena wynikająca ze średniej arytmetycznej ocen cząstkowych uzyskanych od poszczególnych członków komisji.
Zajęcia kursu na stanowisko dyspozytora medycznego, kursu na stanowisko wojewódzkiego koordynatora oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego prowadzi lekarz systemu, pielęgniarka systemu, lub ratownik medyczny, posiadający aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego programem kursu dyspozytora medycznego oraz dysponujący co najmniej pięcioletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku dyspozytora medycznego z wykorzystaniem SWD PRM ( Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego) oraz co najmniej dwa lata z wykorzystaniem podsystemu zintegrowanej łączności .
Projektowane regulacje wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym dyspozytorem moedycznym może być osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiada wykształcenie wymagane dla pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego;
- posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w realizacji zadań na stanowisku dyspozytora medycznego lub w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala posiadającego oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chorób wewnętrznych, oddział chirurgii ogólnej oraz oddział ortopedii lub ortopedii i traumatologii;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu ludzkiemu;
- ukończyła kurs uprawniający do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego oraz realizuje obowiązek indywidualnego rozwoju zawodowego.
Przypominamy również, że wg tej ustawy pielęgniarką systemu jest:
pielęgniarka systemu – pielęgniarkę posiadającą tytuł specjalisty lub specjalizującą się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także pielęgniarkę posiadającą ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz posiadającą co najmniej 3-letni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym;
Zrodło:rcl
Zdjęcie: adobe stock