Kompleksowe zmiany w leczeniu raka piersi
Ministerstwo zdrowia wprowadza przełomowe zmiany w leczeniu raka piersi. Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne, a Breast Cancer Unit zapewni pacjentkom koordynowaną opiekę - od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego . „Możemy mówić o europejskim poziomie leczenia w tym obszarze” – podkreślił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Nowe leki na liście refundacyjnej
Zmiany organizacyjne w leczeniu raka piersi
Leczenie raka piersi to nie tylko farmakoterapia, lecz także kompleksowe podejście do procesu terapeutycznego. Od 1 października zaczną działać Breast Cancer Unit (BCU). Tzw. „unity narządowe” to wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu, w przypadku BCU oznacza to kompleksowe leczenie raka piersi.
[videobox]
\W ośrodkach BCU będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni, rehabilitanci. Główne założenia BCU to: wysoka jakość udzielanych świadczeń, ciągłość opieki nad pacjentkami, bliski dostęp do świadczeń w zakresie chemioterapii, radioterapii, rehabilitacji, zapewnienie monitorowania stanu pacjenta. Taki model organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi funkcjonuje w wieku krajach, w Polsce wiele lat trwały prace koncepcyjne prowadzone przez wiele zainteresowanych grup. BCU zaczną działać w październiku.
"Jest to dla kobiet niesamowita informacja. Wiele setek koleżanek czekało na te decyzje refundacyjne, a Brest Cancer Unity są tym, o czym marzyłam od wielu, wielu lat. Teraz będziemy mogli się skupić na uświadamianiu kobiet, że rak piersi to już nie choroba śmiertelna, tylko choroba przewlekła, że mamy dobre leczenie i że warto się leczyć" – powiedziała Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Ten dzień to ogromna nadzieja dla kobiet z rakiem piersi zarówno tych, u których rozpoznanie jest wczesne, a także dla tych, które doświadczają zaawansowanego raka piersi".
Możemy powiedzieć, że ten program lekowy jest kompleksowy. Do tego dochodzą działania systemowo-organizacyjne: BCU, sieć onkologiczna, strategia, która powstaje i ma być ogłoszona w tym roku. Działania te dają szansę na kompleksowe zaopiekowanie się i koordynację ścieżki pacjenta – dodała Beata Ambroziewicz, członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Poza BCU od stycznia 2019 na wykazie świadczeń gwarantowanych znalazła się profilaktyczna mastektomia dla pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi oraz rekonstrukcja piersi po usunięciu gruczołu sutkowego w populacji, w której potwierdzono obecność mutacji BRCA 1/2. W zakresie oceny wyników mastektomii wykazano pozytywną korelację między przeprowadzeniem zabiegu a zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu wszystkich przyczyn w populacji pacjentów z mutacją BRCA 1/2 oraz ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu raka piersi w porównaniu do populacji z grupy kontrolnej, w której zastosowano jedynie obserwację.
źródło: www.mz.gov.pl