2022-09-12

Przemęczenie, a może wiek? To mogą być płuca! Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

Gorsza tolerancja wysiłku, zadyszka i duszność, a do tego nieprzemijający kaszel. Pierwsza myśl – przemęczenie. A może to naturalna kolej rzeczy i zwykłe objawy związane z wiekiem? Warto wiedzieć, że takie symptomy mogą być także oznaką rozwoju śródmiąższowych chorób płuc. Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) czy inne śródmiąższowe choroby płuc (ILD) dotykają tysięcy Polaków. O konieczności ich wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia właściwej ścieżki terapeutycznej przypomina Kampania „Płuca Polski” oraz Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF. Okazją ku temu jest wrzesień, kiedy obchodzony jest zarówno Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc, jak i Światowy Tydzień IPF (12-18 września br.).


Objawy śródmiąższowych chorób płuc (ILD) nie są specyficzne i mogą być kojarzone z innymi jednostkami chorobowymi. Należą do nich:

  • duszność,
  • zmęczenie,
  • suchy, drażniący kaszel, który nie ustępuje,
  • zadyszka podczas ćwiczeń, wchodzenia pod górę.

Do tego objawy te rozwijają się powoli, przez co mogą być trudne do zauważenia, a tym samym mogą nie budzić niepokoju, szczególnie wśród osób w starszym wieku, gdy mniejsza witalność wydaje się naturalna. Śródmiąższowe choroby płuc dotykają jednak także młodych osób, dlatego jeśli dotychczasowe aktywności zaczynają powodować coraz większe zmęczenie, warto rozważyć konsultację medyczną. W przypadku ILD kluczowa jest szybka reakcja pacjenta i zgłoszenie się do lekarza, aby zdiagnozować powód pojawiających się dolegliwości. Ważne są zatem świadomość istnienia tych chorób oraz ich objawów, a także uważność ukierunkowana na swój organizm, samopoczucie i tolerancję wysiłku.

- To niestety częsta sytuacja, gdy pacjenci wszelkie niepokojące objawy, które mogą być oznaką chorób płuc zrzucają na karb swojego wieku, tłumacząc je starością, czy też załamaniem kondycji w wyniku przemęczenia. Jeśli jednak objawy takie jak zadyszka i kaszel utrzymują się długo, dołącza do tego duszność, a dłuższy odpoczynek nie przynosi poprawy, warto udać się do lekarza i to jak najszybciej. Wczesne rozpoznanie śródmiąższowej choroby płuc, np. idiopatycznego włóknienia płuc, daje szansę na zahamowanie rozwoju choroby, wydłużenie życia pacjentów, ale też, co ważne, podniesienie jego jakości. Istotne jest także wdrożenie opcji uzupełniających terapię farmakologiczną, czyli fizjoterapii oddechowej – mówi dr n. med. Katarzyna Lewandowska, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Zastępca Prezesa Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc (IPF).

Czym są choroby włóknieniowe płuc?

Choroby włóknieniowe płuc (ILD) należą do grupy chorób rzadkich. W ich przebiegu w płucach zachodzą nieodwracalne zmiany prowadzące do zmniejszenia ich pojemności i utrudnienia wymiany gazowej (pobierania tlenu i wydalania dwutlenku węgla). W wyniku uszkodzenia śródmiąższu, a także pęcherzyków płucnych, tkanka ulega bliznowaceniu, a następnie zwłóknieniu. Konsekwencje braku leczenia mogą być poważne dla pacjentów – od istotnego obniżenia jakości życia po nawet przedwczesną śmierć.

Śródmiąższowe choroby płuc (ILD) obejmują niemal 200 jednostek chorobowych. Ich rozwój może przebiegać samoistnie lub w przebiegu innych chorób, np. twardziny układowej (SSc-ILD), reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego układowego lub też innych chorób tkanki łącznej, stosowania niektórych leków czy narażenia na substancje toksyczne i pyły organiczne.

W przypadku braku możliwości określenia przyczyny rozwoju śródmiąższowej choroby płuc, rozpoznaje się idiopatyczne włóknienie płuc (IPF). Schorzenie najczęściej występuje u mężczyzn po 65. roku życia. Zagrożeni nią są głównie palacze tytoniu oraz osoby przebywające często w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu. W Polsce każdego roku chorobę tę rozpoznaje się u niemal 2 000 osób.[1]


MIESIĄC PODNOSZENIA ŚWIADOMOŚCI CHORÓB WŁÓKNIENIOWYCH PŁUC – WRZESIEŃ 2022 & ŚWIATOWY TYDZIEŃ IPF (12-18 WRZEŚNIA 2022)

Doskonałym pretekstem do budowania świadomości na temat chorób płuc, a także podkreślania istoty zachowania czujności, postawienia wczesnej diagnozy i konieczności podejmowania kompleksowego leczenia, w tym regularnej aktywności fizycznej, są obchodzone we wrześniu Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc, a także Tydzień Świadomości Idiopatycznego Włóknienia Płuc (IPF). W tym roku niezmiennie o edukację w tym zakresie zadba Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF we współpracy z Kampanią „Płuca Polski”. Zaplanowane zostało m.in.: spotkanie live z ekspertem – 14 września, o godz. 18:00, transmitowane na żywo na Facebooku Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF oraz Facebooku Kampanii „Płuca Polski”. Jego gościem będzie mgr Agata Gładzka, fizjoterapeutka oddechowa, która opowie o znaczeniu rehabilitacji i aktywności ruchowej w leczeniu pacjentów zmagających się ze śródmiąższowymi chorobami płuc, wskaże proste ćwiczenia możliwe do wykonywania samodzielnie w domu, a także odpowie na pytania widzów.

Więcej informacji nt. chorób włóknieniowych płuc, przydatne ćwiczenia oraz porady będą także dostępne na stronie Kampanii „Płuca Polski” na Facebooku: www.facebook.com/kampaniaplucapolski. 

***

Kampania „Płuca Polski” ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), śródmiąższowych chorób płuc (ILD), a także przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą za sobą te choroby. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie chorób jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby, poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec przedwczesnym zgonom. W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc, Stowarzyszenia Pro Rheumate – Grupa Chorych na Twardzinę oraz Trzymajmy się Razem – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: www.plucapolski.pl.



[1] https://plucapolski.pl/Objawy_ipf 



źródło: materiały prasowe organizatora kampanii
KOMENTARZE
Dodaj komentarz
Usługi i zabiegi
wszystkie
350
koronawirus
28
szczepienia
24
pandemia
24
lista refundacyjna
16
kalendarz szczepień
16
Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2
16
covid-19
15
epidemia
14
raport nik
13
nik
10
reforma
10
szczepienia przeciw COVID-19
9
gif
7
HPV
7
wycofane z obrotu
7
centra zdrowia psychicznego
7
zdrowie psychiczne
6
rak płuca
6
ratownictwo medyczne
6
raporty
5
dokumentacja
5
psychoterapia
5
psychiatria dzieci i młodzieży
5
krew
4
przetaczanie krwi
4
pielęgniarka poz
4
depresja
4
recepty
4
e-recepta
4
wynagrodzenie
4
program kształcenia
4
choroby psychiczne
4
projekty ustaw
3
pielęgniarka systemu
3
konferencja
3
ustawa
3
transplantacja
3
onkologia
3
egzamin
3
krwiodawstwo
3
rozporządzenie
3
pochp
3
poz
3
położna poz
3
projekt rozporządzenia
3
cukrzyca
3
choroby płuc
3
badania kliniczne
3
leki 75+
3
hematologia
3
zdrowie psychiczne
3
szpital psychiatryczny
3
leki na cukrzycę
3
porada
3
psychiatria dziecięca
3
oddział psychiatryczny
3
przeszczepy
3
system opieki
3
grypa
3
kwarantanna
3
terapia uzaleźnień
3
przeszczep serca
3
e-skierowanie
3
reforma szpitalnictwa
3
choroba zwyrodnieniowa stawów
3
choroby zwyrodnieniowe
3
patronat medialny
3
podwyżki
2
nfz
2
uzależnienie
2
alkoholizm
2
ból
2
praca
2
wyroby medyczne
2
rak piersi
2
geriatria
2
młodzież
2
działania niepożądane
2
pielęgniarstwo
2
konkurs
2
współuzależnienie
2
badania naukowe w pielęgniarstwie
2
badanie epidemiologiczne w pielęgniarstwie
2
strategia
2
ciąża
2
HIV
2
badania genetyczne
2
starzenie się
2
nowotwór
2
stwardnienie rozsiane
2
e-zdrowie
2
zakażenie szpitalne
2
senior
2
choroby serca
2
otyłość
2
choroba parkinsona
2
wytyczne
2
przeszczep nerki
2
dzieci
2
polityka lekowa
2
rak jelita grubego
2
normy zatrudnienia
2
AIDS
2
udar mózgu
2
urlop szkoleniowy
2
uzależnienia
2
karta zgonu
2
rehabilitacja
2
pracodawca
2
morfologia
2
e-recepty
2
diagnoza
2
testy
2
specjalizacja
2
zabieg operacyjny
2
rak jajnika
2
Optymalizacja materiału tkankowego
2
narkomania
2
e-porada
2
teleporada
2
wymaz
2
patomorforfologia
2
Nauka przeciw pandemii
2
hemofilia
2
choroby rzadkie
2
oddychamy.online
2
chirurgia bariatryczna
2
przeszczep płuc
2
samobójstwa
2
białaczka
2
zapalenie stawów
2
leki bezpłatne
2
udar
1
prawo
1
karta pacjenta
1
rzecznik
1
mammografia
1
pielęgniarka szkolna
1
politycy
1
transfuzja
1
książka transuzji
1
młoda pielęgniarka
1
powołanie
1
mięśniaki
1
macica
1
badanie serca
1
stomatologia dziecięca
1
symulacja medyczna
1
instrumentariuszki
1
choroba alzheimera
1
standard
1
opieka okołoporodowa
1
Nobel medycyna
1
zlecenia lekarskie
1
choroby wątroby
1
odra
1
WHO
1
ankieta
1
tętniak aorty brzusznej
1
alergia
1
dopalacze
1
narkotyki
1
rotawirus
1
prawa pacjenta
1
spotkania autorskie
1
opinia konsultanta
1
zdrowie publiczne
1
choroby zawodowe
1
schizofrenia
1
przeszczep szpiku
1
programy edukacyjne
1
działalność lecznicza
1
nowotwory krwi
1
SOR
1
niewydolność serca
1
komunikat bezpieczeństwa
1
depresja poporodowa
1
choroby mózgu
1
padaczka
1
kolonoskopia
1
rak prostaty
1
odwiedziny
1
wstrzymane w obrocie
1
rzs
1
badanie piersi
1
zapalenie płuc
1
dawca szpiku
1
platforma
1
opiekun
1
endproteza
1
staw ramienny
1
leki wziewne
1
kobieta
1
szkodliwe picie
1
ból przewlekły
1
rak szyjki macicy
1
wirus
1
kleszcze
1
wypis
1
agresja
1
profilaktyka 40 plus
1
profilaktyka
1
informatyzacja
1
jaskra
1
jeden etat
1
histerectomia
1
bilans dziecka
1
borelioza
1
neuron
1
podawanie leków
1
informacja medyczna
1
webinar
1
rozmaz
1
zgon pacjenta
1
autyzm
1
praktyki zawodowe
1
nowe metody operacyjne
1
rehabilitacja oddechowa
1
wady postawy
1
choroba niedokrwienna serca
1
lekomania
1
osocze
1
mRNA
1
poronienie
1
wady serca
1
stwardnienie zanikowe boczne
1
ablacja
1
szpiczak
1
rak macicy
1
choroba afektywno-dwubiegunowa
1
promieniowanie
1
endometrioza
1
badanie krwi
1
choroby kręgosłupa
1
rreforma
1
cukrtzyca
1
centra opieki
1
zaburzenia rytmu
1
siatka płac
1
kwalifikacje
1
komisja zdrowia
1
button
close
SPECJALNOŚCI