Premiera podcastu dzień zdrowy!
Z początkiem sierpnia odbyła się premiera podcastu dzień zdrowy! poświęconego zdrowiu i edukacji zdrowotnej w chorobach układu pokarmowego.
Podcast dzień zdrowy! to cykliczne rozmowy z ekspertami medycznymi oraz pacjentami, które w prosty sposób przybliżą tematy związane z konkretnymi chorobami - ich epidemiologią, diagnostyką, leczeniem oraz dziedziczeniem.
- Podcast dzień zdrowy! to cykliczne rozmowy z ekspertami medycznymi oraz pacjentami na temat zdrowia i edukacji zdrowotnej w obszarze chorób układu pokarmowego.
- Rozmowy w prosty sposób przybliżają tematy związane z konkretnymi chorobami głosem ekspertów, jak i pacjentów. Pierwsze odcinki są poświęcone tematyce raka trzustki.
- Prowadzącą program jest Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska, od lat działająca w obszarze ochrony zdrowia, związana zwłaszcza ze środowiskiem pacjentów.
Celem podcastu dzień zdrowy! jest podanie w przystępny sposób wiarygodnych i rzetelnych informacji pacjentom, ich bliskim oraz społeczeństwu.
- Od wielu lat obserwuję jak wielka jest potrzeba dostarczania wiarygodnych informacji w prosty i łatwo dostępny sposób. Dlatego cieszę się, że udało się poszerzyć działania edukacyjne Fundacji o kolejne aktywności. Mam nadzieję, że podcast dzień zdrowy! będzie przyjaznym źródłem wiedzy, ale i wsparcia dla pacjentów i ich rodzin. Cieszę się, że w pierwszych odcinkach podcastu zgodzili się wziąć udział wybitni eksperci, dzieląc się swoją wiedzą ze słuchaczami – mówi Iga Rawicka, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.
Podcast już dostępny na YouTube i Spotify!
Gościem pierwszego odcinka jest lek. Maciej Kawecki, specjalista onkologii klinicznej z Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Rozmowa dotyczy raka trzustki i padają w niej między innymi następujące pytania: Kto jest szczególnie narażony na raka trzustki? Czy mamy wpływ na zachorowanie? Czy większy wpływ na zachorowanie ma obciążenie genetyczne czy czynniki środowiskowe? Co powinno zaniepokoić? Jakie objawy daje rak trzustki? Gdzie się znajduje trzustka? Wyczerpujące odpowiedzi znajdziemy w rozmowie.
- Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów układu pokarmowego. Choroba często rozwija się niezauważona przez dłuższy czas, do rozpoznania dochodzi często w momencie jej rozsiewu do innych narządów. Nawet do 10 proc. pacjentów jest nosicielami mutacji genów BRCA1/BRCA2. W przypadku mutacji genu BRCA1/BRCA2 u pacjenta, warto aby członkowie rodziny zgłosili się do poradni genetycznej – tłumaczy lek. Maciej Kawecki.
Dwie rozmowy dotyczą wsparcia chorego onkologicznie oraz jego rodziny. Gościem tych dwóch odcinków jest dr n. med. Mariola Kosowicz, psycholog, psychoonkolog i psychoterapeuta, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
W odcinku pt. Co się kryje w naszych genach, czyli czy raka trzustki można odziedziczyć? zostanie poruszona tematyka znaczenia badań genetycznych. Tematu badań genetycznych dotyka również poradnik autorstwa dr n. med. Małgorzaty Stawickiej-Niełacnej, który dostępny jest na stronie Fundacji: https://europacolonpolska.pl/znaczenie-badan-genetycznych-w-raku-trzustki/
Nie zabraknie również rozmów z pacjentami. Pierwszą z nich będzie Patrycja Rzadkowska, której właśnie minęło 5 lat od diagnozy raka trzustki, a zatem znalazła się wśród tych 9% szczęściarzy. I o tym właśnie, jak jej się udało to osiągnąć, będzie ta rozmowa.
Już teraz zachęcamy do wysłuchania podcastów na Spotify: https://open.spotify.com/show/2CcbLrVNVFxzweJaJDN4wg?si=ad38244b4c7a4492oraz
YouTube https://youtu.be/8Uj3yqbz8kc
[videobox]
żródło: informacja prasowa