Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych to gwarancja bezpieczeństwa pacjentów - relacja z konferencji
Rys historyczny norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych:
- Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych są w Polsce określane od roku 1987 i zapisane w wytycznych MZiOS w sprawie docelowych wskaźników zatrudnienia pielęgniarek i położnych.
- W roku 1999 normy tworzy się rozporządzenie MZ w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej. Podstawą wyliczenia liczby pielęgniarek i położnych w oddziałach – skomplikowany wzór i liczenie czasu wykonywanych czynności przez pielęgniarki i położne.
- Kolejna zmiana rozporządzenia w roku 2012 zmieniła sposób obliczania minimalnych norm zatrudnienia w oparciu o kategoryzację pacjentów. Modyfikacji uległ czasochłonny dla pielęgniarek i położnych i nieobiektywny sposób liczenia, dający większą swobodę w dopasowywaniu liczby pielęgniarek i położnych do potrzeb pracodawcy a nie pacjentów.
- 1 stycznia 2019 roku – wprowadzenie w rozporządzeniu w/s świadczeń gwarantowanych w lecznictwie szpitalnym prostego i szybkiego sposobu wyliczenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Dokument ten wskazuje wymiar etatu w przeliczeniu na łóżka na oddziałach oraz kwalifikacje personelu pielęgniarskiego i położniczego. Normy zatrudnienia na oddziałach zachowawczych wynoszą 0,6 na łóżko, 0,7 – na oddziałach zabiegowych i 0,8 na oddziałach pediatrycznych. Sposób ten nie angażuje pielęgniarek i położnych w proces liczenia, czas, który temu poświęcały, mogą teraz wykorzystać na realizację świadczeń na rzecz pacjenta.
Przy ustalaniu metody wskaźnikowej minimalnych norm zatrudnienia wzięto pod uwagę rekomendacje Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN), 2006 r. - Odpowiednia obsada pielęgniarska ratuje życie, metodologię Metody belgijskiej, zawodowej i kategoryzacji przy uwzględnieniu średniego % wykorzystania łóżek.
źródło: www. nipip.pl