Międzynarodowa Książeczka Szczepień i wykaz szczepień zalecanych – co nowego w projekcie rozporządzenia MZ
Od 1 października 2023 ma wejść w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień́. Jak na razie dostępny jest projekt rozporządzenia.
Rozporządzenie określa:
- wykaz zalecanych szczepień ochronnych;
- wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień oraz sposób jej wydawania i dokonywania w niej wpisów.
Do zalecanych szczepień ochronnych zaliczono szczepienie przeciw:
- błonicy;
- cholerze;
- COVID-19;
- durowi brzusznemu;
- gruźlicy;
- grypie;
- inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b;
- inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis;
- inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae;
- japońskiemu zapaleniu mózgu;
- kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM);
- krztuścowi;
- ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV);
- nagminnemu zapaleniu przyusznic (śwince);
- odrze;
- ospie wietrznej;
- półpaścowi;
- ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis);
- różyczce;
- tężcowi;
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
- wściekliźnie;
- zakażeniom wywołanym przez rotawirusy;
- zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV);
- żółtej gorączce.
W porównaniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykaz ten został uzupełniony o szczepienie przeciw: COVID- 19, japońskiemu zapaleniu mózgu, półpaścowi oraz zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV).
W załączniku nr 2 do projektowanego rozporządzenia określono wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Podstawą międzynarodowej uznawalności wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia ochronnego w Międzynarodowej Książeczce Szczepień są Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (2005) przyjęte przez 58 Światowe Zgromadzenie Zdrowia w dniu 23 maja 2005 r., które weszły w życie 15 czerwca 2007 r.
Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (2005) wpis o wykonanym szczepieniu w Międzynarodowej Książeczce Szczepień powinien być potwierdzony własnoręcznym podpisem przez osobę wykonującą szczepienie. Świadectwo musi także posiadać oznaczenie podmiotu wykonującego działalność leczniczą, który udzielił świadczenia zdrowotnego.
Wpisy powinny być dokonywane w języku polskim.
Wpisy w Międzynarodowej Książeczce Szczepień najczęściej służą dokumentowaniu zaszczepienia przeciw żółtej gorączce, dla którego świadectwo szczepienia jest wymagane przy wjeździe do niektórych państw strefy tropikalnej. Wymóg ten ma na celu uniknięcie zwleczenia na obszar tych państw żółtej gorączki i zapobieżeniu trwałej introdukcji wywołującego go wirusa do występującej na ich obszarze populacji moskitów, które są wektorem niezbędnym dla przenoszenia tej choroby zakaźnej między ludźmi.
Międzynarodowa Książeczka Szczepień jest wydawana przez świadczeniodawcę, który przeprowadził szczepienia ochronne, na wniosek osoby poddającej się szczepieniu ochronnemu. Międzynarodowa Książeczka Szczepień pozwala na udokumentowanie wykonania dowolnego szczepienia jeżeli dane państwo członkowskie WHO wymaga świadectwa szczepienia przeciw danej chorobie zakaźnej przy wjeździe na swoje terytorium i równocześnie uznaje udokumentowanie szczepienia poprzez jego wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 października 2023 r.
Poniżej do pobrania i zapoznania się wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień.
źródło:RCL
Zdjęcie : Adobe Stock