II Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii 2024 – nagrody Beautiful Brain Award zostaną przyznane po raz drugi
W dniach 22-23 marca 2024, w Warszawie odbędzie się II Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii. Kongres odbywa się pod patronatem profesor Agnieszki Słowik, krajowego konsultanta ds. neurologii oraz profesora Piotra Gałeckiego, krajowego konsultanta ds. psychiatrii.
Doceniając ponad stuletni dorobek polskich psychiatrów i neurologów, wiedzę jako wnieśli do światowej bazy neuronauk, w trakcie Kongresu, dla wybitnych postaci polskiej neurologii, psychiatrii, ale także mediów zaangażowanych w rozwój i zmianę postrzegania chorób mózgu zostaną wręczone nagrody Beautiful Brain Award w trzech kategoriach: neurologia, psychiatria i media.
W zaproszeniu na II Polski Kongres Neurologii i Psychiatrii profesor Słowik i profesor Gałecki przywołują słowa kanadyjskiego historyka medycyny, Edwarda Shortera z opublikowanej w 1997 roku „A history of Psychiatry”: „To co Nissl i Alzheimer mogli dostrzec przez mikroskop, nazwali neurologią. Natomiast to, czego nie sposób było już zobaczyć, stanowiło psychiatrię”.
Dziś już wiadomo, że nie ma choroby mózgu, w której występuje komponenta tylko neurologiczna, albo tylko psychiatryczna. W patofizjologii mechanizmy przenikają się wzajemnie, a w klinice chorób mózgu pacjenci potrzebują wzajemnych konsultacji. Kluczowym wyzwaniem pozostaje odpowiednia farmakoterapia oraz wymiana doświadczeń z obu perspektyw, gdyż często psychiatra i neurolog wspólnie leczą tych samych pacjentów.
Kongres będzie stanowił platformę wspólnej wymiany poglądów i nowoczesnych form leczenia. Tematyka spotkania obejmuje nie tylko strategie farmakologiczne w kluczowych chorobach neurologicznych, jak i psychiatrycznych, ale również zagadnienia farmakoekonomiki czy epidemiologii chorób mózgu. W każdej sesji będzie występował zawsze psychiatra i neurolog, a dyskusja będzie stanowiła nierozłączny element każdego panelu.
W programie II Polskiego Kongresu Neurologii i Psychiatrii 2024 zaplanowano sesje:
· Korzyści stosowania leków przeciwdepresyjnych w leczeniu depresji – stanowisko Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
· Przełomy w farmakoterapii
· Gdy zmieniamy przebieg naturalny choroby
· Debata Prezesów Towarzystw Naukowych i Konsultantów Krajowych w neurologii i psychiatrii
· Coś dla psychiatrów, coś dla neurologów.
· Wspólne diagnozy w neurologii i psychiatrii
· Cztery najczęstsze otępienia
· Kontrowersyjne diagnozy w neurologii i psychiatrii
· Aktualne wyzwania w farmakoterapii w neuronauce