Dziś wchodzą w życie nowe wymagania dot. kwalifikacji pielęgniarek i położnych. Czy wynagrodzenie też się zmieni?
Przypominamy, że dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące wymaganych kwalifikacji na poszczególnych stanowiskach pracy, a dokładnej: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowiskach pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Jak wynika z tytułu rozporządzenia, jego przepisy znajdują zastosowanie jedynie w odniesieniu do stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami tj. w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, jednostkach budżetowych oraz jednostkach wojskowych.
Zmiana wymaganych kwalifikacji dotyczy m.in. stanowiska przełożonej pielęgniarek/położnych oraz zastępcy przełożonej pielęgniarek/położnych. Od 5 września 2023 roku wymagania to: tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa/położnictwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz 5 lat pracy w zawodzie.
Z kolei według nowych przepisów pielęgniarka/położna oddziałowa oaz zastępca/zastępczyni oddziałowej musi posiadać tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie oraz 5 lat w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych pielęgniarstwa.
Zastanawiamy się, czy wprowadzone zmiany przełożą się na zmiany zaszeregowania wynagrodzenia i tym samym zmianę wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Mamy tu na myśli głównie praktykę zatrudniania zastępczyń oddziałowych z wykształceniem wyższym i specjalizacją, ale z zaszeregowaniem do grupy niższej, 5 lub 6.
Z drugiej strony pielęgniarki i położne, pełniące funkcję zastępczyń oddziałowych, nie mające wymaganych rozporządzeniem kwalifikacji mogą spać spokojnie, przynajmniej na razie. Zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji pracownik zatrudniony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nieposiadający wymaganych kwalifikacji, może być zatrudniony na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeżeli był zatrudniony na tym stanowisku zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
zdjęcie: adobe stock