Czy pielęgniarka może kwalifikować dawców krwi? Jaka jest dopuszczalna ilość oddawanej krwi? – czytamy projekt rozporządzenia MZ
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia MZ w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.
Projektowana zmiana rozporządzenia dopuszcza możliwość kwalifikacji oraz orzekania o stanie zdrowia kandydata na dawcę krwi lub dawcę krwi przez pielęgniarkę. Powyższe rozwiązanie ma przyczynić się do zwiększenia możliwości kwalifikacji dawców, w przypadku ograniczonej liczby lekarzy np. w oddziałach terenowych czy mobilnych akcjach pobierania krwi.
Pozostałe zmiany są aktualizacją przepisów w odniesieniu do aktualnego stanu wiedzy i mają na celu poprawę zrozumiałości, uszczegółowienie zapisów oraz zasad i kryteriów, którymi powinni się kierować pracownicy publicznej służby krwi lub modyfikacjami odbywającymi się w ramach postanowień dyrektywy Komisji 2004/33/WE z dnia 22 marca 2004 r. wykonującej dyrektywę 2002/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie niektórych wymagań technicznych dotyczących krwi i składników krwi (Dz. Urz. UE L 91 z 30.03.2004, str. 272, z późn. zm.) oraz zaleceniami „Guide to the preparation, use and quality assurance of Blood Components”.
Projekt rozporządzenia dokonuje m. in. zmian w zakresie: badań związanych z kwalifikacją dawców (zmiana wartości ciśnienia skurczowego, wartości referencyjnej leukocytów), kryteriów kwalifikacji stałej, które często były powodem zapytań dawców krwi i jej składników m. in. związane z cukrzycą, zaburzeniami psychicznymi, wstrząsem anafilaktycznym. W przypadku cukrzycy wprowadzono rozróżnienie w zależności od sposobu jej leczenia, dyskwalifikacji stałej podlegają tylko osoby, które wymagają podawania insuliny.
Zaktualizowano wymagania związane z chorobami przenoszonymi na drodze krwi takimi jak malaria, wirus ZiKA, jak również doprecyzowano postępowanie w przypadku żółtaczek o nieustalonej etiologii, tak aby po wykluczeniu zakażenia wirusem HBV i HCV możliwe było oddawanie krwi i jej składników. Skrócono okres dyskwalifikacji do 4 miesięcy (bez konieczności wykonywania dodatkowych badań) w sytuacjach, w których mogłoby dojść do naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych.
Ponadto w projekcie rozporządzenia uwzględniono doprecyzowanie zapisów dotyczących częstości donacji krwi i poszczególnych jej składników oraz ilości pobieranego składnika, w celu dostosowania zapisów do aktualnych na świecie rekomendacji, między innymi w „Guide to the preparation, use and quality assurance of Blood Components”.
Jednocześnie wprowadzono przepisy przejściowe celem utrzymania dyskwalifikacji stałej i czasowej w przypadku gdy przepisy projektowanego rozporządzenia nie uległy zmianie, natomiast w przypadku zmiany zawarto regulacje umożliwiające przywrócenie do oddawania krwi i jej składników dawców uprzednio stale zdyskwalifikowanych.
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
źródło:cl
zdjęcie: adobe stock