2024-02-15Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinne (POZ)Pielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatrycznePielęgniarstwo pulmonologiczne

Historia: 70 lat temu przeprowadzono pierwszy udany test szczepionki przeciwko polio

W historii medycyny w lutym miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń. Wybraliśmy jedno z nich: w lutym 1954 roku przeprowadzono pierwszy udany test szczepionki przeciwko polio. Mija 70 lat od tego wydarzenia.

Test został przeprowadzony przez zespół amerykańskiego lekarza i naukowca Jonasa Salka. Test szczepionki przeciwko polio przeprowadzony przez Jonasa Salka w 1954 roku był jednym z największych klinicznych badań szczepionkowych przeprowadzonych do tamtej pory. Był to tzw. podwójnie ślepy test kontrolowany placebo, który obejmował ponad 1,8 miliona dzieci.

Proces testowania szczepionki przeciwko polio w 1954 roku przebiegał w następujący sposób:

  1. Rekrutacja uczestników: Badanie obejmowało dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Prawie 2 miliony dzieci z całych Stanów Zjednoczonych i Kanady wzięło udział w teście.
  2. Losowanie: Dzieci zostały losowo przydzielone do jednej z trzech grup: grupy otrzymującej szczepionkę, grupy kontrolnej otrzymującej placebo (zwykłą sól fizjologiczną) oraz grupy kontrolnej, która nie otrzymała żadnego zastrzyku.
  3. Szczepienia: Dzieci w grupie eksperymentalnej otrzymały szczepionkę przeciwko polio opracowaną przez Jonasa Salka. Grupa kontrolna otrzymała placebo lub nie otrzymała żadnej interwencji.
  4. Obserwacja i badania: Po szczepieniach dzieci były regularnie obserwowane, aby zidentyfikować jakiekolwiek objawy choroby lub skutki uboczne. Dodatkowo, regularnie przeprowadzano badania krwi, aby monitorować poziomy przeciwciał przeciwko polio.
  5. Analiza wyników: wyniki zostały zebrane, zanalizowane i opublikowane. Wyniki testu potwierdziły skuteczność szczepionki przeciwko polio, ponieważ dzieci, które otrzymały szczepionkę, miały znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na polio niż dzieci z grup kontrolnych.

Ostateczne wyniki tego badania zostały opublikowane w 1957 roku. Wyniki testu wykazały skuteczność szczepionki, co doprowadziło do powszechnego stosowania szczepień i znacznego zmniejszenia występowania tej poważnej choroby. Odkrycie to miało ogromny wpływ na zdrowie publiczne i doprowadziło do zmniejszenia liczby przypadków polio na całym świecie.

Szczepionka przeciwko polio opracowana przez zespół doktora Salka została wprowadzona do użytku w 1955 roku. Później, w 1963 roku, Albert Sabin opracował szczepionkę doustną przeciwko polio, która była alternatywą dla szczepionki Salka. Dzięki działaniom Salka, Sabin i wielu innych naukowców, polio zostało zepchnięte na margines i stało się rzadkością w większości krajów, gdzie szczepienia są powszechnie dostępne.

 


Bibliografia:

Szczepienie przeciwko polio i wyzwania związane z jego eradykacją na świecie – https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/298747,szczepienie-przeciwko-polio-i-wyzwania-zwiazane-z-jego-eradykacja-na-swiecie

Baicus A. (2012) History of polio vaccination, World Journal of Virology” https://doi.org/10.5501/wjv.v1.i4.108

Madan S, Singhal T, Soman R. Pioneers in Vaccinology. J Assoc Physicians India. 2016 Apr;64(4):100-102. PMID: 27734657. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27734657/ 

 

 


KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI