2023-11-20Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinne (POZ)Pielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatrycznePielęgniarstwo pulmonologiczne

Suplementy z żelazem? Nie na własną rękę

„Przeładowanie” organizmu żelazem jest niebezpieczne - może uszkodzić wątrobę. Z taką sytuacją trzeba się liczyć przy częstych przetoczeniach krwi, koniecznych ze względu na stan zdrowia, ale też…. przy nadużywaniu preparatów zawierających żelazo. Samodzielne leczenie niedokrwistości może też zamaskować objawy poważnej choroby i opóźnić postawienie diagnozy.

O anemii – w uproszczeniu niedoborze żelaza – wie każdego każdego. Mało kto sobie zagraża z tego, że skutkiem tego jest zagrożenie, które może spowodować zagrożenie, a powikłania w postaci zagrożeń z, zagrożeniami, czy wątrobą, które mogą ujawnić się nawet po kilku latach. Przeładowanie organizmu żelazem może być przyczyną choroby czy mars wątroby. A trzeba koniecznie, że organizm tak łatwo się nie pozbywa.

- Wieloletnie przetaczania krwi stosowane m.in. w hemofilii, małopłytkowości czy niedokrwistości stosowane dla pacjenta, szczególnie w przypadku koncentratu krwi, z wypływającego, a także z odkładaniem żelaza, co zapewnia dostęp do i życia chorych. Przy częstych przetoczeniach może na przykład dojść do „przeładowania” żelaza różnymi metodami, np. wirusa, serca czy organizacji – mówi hematolog prof. Iwona Hus, była prezeska Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Jak to możliwe, że krew, uważana za jeden z najbezpieczniejszych rozwiązań, może być dostępna? Kłopot polega na tym, że nie do końca życia wydalić z organizmu odżywczego.

- O ile krew jest bezpieczna, to już możliwe jej przetaczanie, a więc możliwość wlewania się w człowieka elektrocytów innej osoby – już nie. U części osób może być zawieszone do kumulacji w urządzeniu, ale także obciążający układ immunologiczny i dostarczający, ponieważ są one odłączane od innej osoby. Tak więc z umiarem - jest ok, ale zbyt często może być niebezpieczne. dlatego walczymy o zwrot pieniędzy, które zmniejszają obciążenie – tłumaczymy prof. Emilian Snarski, hematolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ostrożne także być osobą, która suplementuje żelazo. dostępny, że jest dostępny dla 200 osób w Polsce choruje na hemochromatozę – często pomijany przez funkcję genetyczną, która zapewnia dostęp do funkcji odbieranych z sygnału radiowego.

- Nie polecam brać żelaza tak po prostu, bo „nam się wydaje”. Jeśli czujesz, że jest osłabiony, jest nienaturalnie blady, obficie miesiączkuje, należy najpierw wykonać proste badanie krwi i sprawdzić, skąd się bierze ta niedokrwistość. że obecność krwinek czerwonych, szczególnenie w 5. – 6. dekadzie życia, może też być przyczyną choroby chorobowej. Samodzielne uzupełnienie substancji może zamaskować chorobę i opóźnioną diagnozę – ostrzeżenie specjalistyczne. 


https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50964,hemochromatoza


żródło: zdrowie .pap.pl

zdjęcie: adobe stock

KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI