2021-03-13Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo rodzinne (POZ)Pielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo opieki paliatywnejOchrona zdrowia pracującychPielęgniarstwo geriatryczne

Naczyniak wątroby – co warto wiedzieć?

Naczyniak wątroby jest łagodną zmianą nowotworową, która wymaga starannej obserwacji. Co może świadczyć o pojawieniu się naczyniaka w wątrobie? Co można zrobić, by utrzymać wątrobę w dobrym stanie?


Skąd biorą się takie problemy?

Obecność naczyniaka w wątrobie jest dość częstą przypadłością, a jego pojawienie się ma zazwyczaj związek z nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych. Ponieważ problem ten najczęściej pojawia się u kobiet, istnieją przypuszczenia, iż naczyniak może mieć związek z hormonami. Zwykle jest to guzek niewielki, bywa jednak i tak, że jego średnica przekracza 5 cm. Sam naczyniak nie jest zmianą złośliwą, jednak zbyt wielkie rozmiary guza mogą sprawić, że nasze samopoczucie znacznie się pogorszy.

Jakie objawy mogą świadczyć o naczyniaku?

Naczyniak wątroby może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych objawów. Wiele osób odkrywa ten problem zupełnie przypadkowo, w trakcie innych badań. Zdarza się też tak, że pacjenci sami zgłaszają się do lekarza – zwykle w chwili, gdy naczyniak wątroby ma już spore rozmiary, a tym samym zaczyna sprawiać coraz więcej problemów. Jakie objawy pojawiają się najczęściej w takich przypadkach? Częstym symptomem jest ból z prawej strony brzucha, nudności i nieprzyjemne uczucie pełności po posiłku.

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba wymaga odpowiedniej ochrony, szczególnie w chwili, gdy rozwija się w niej naczyniak. Guz ten wymaga stałej kontroli, dlatego ważne są regularne wizyty w poradni hepatologicznej oraz korzystanie z takich badań, jak USG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. W chwili, gdy naczyniak znacznie się powiększy, niezbędne może się stać jego chirurgiczne usunięcie.
By zapewnić wątrobie odpowiednie wsparcie, warto w porę zadbać o swą dietę. Dobre efekty może przynieść ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz produktów wysokoprzetworzonych. Lekkie posiłki, zjadane o kreślonych porach dnia, mogą się stać ważnym wsparciem dla wątroby. Warto też skorzystać z dodatkowego wsparcia, czyli z takich ziół, jak ostropest plamisty czy dziurawiec zwyczajny. Wartościowym dodatkiem do diety mogą się też okazać karczochy, mające bardzo dobry wpływ na stan wątroby.

Naczyniak wątroby to problem, którego nie można ignorować. Im prędzej zaczniemy troszczyć się o wątrobę, jeść zdrowo i korzystać z badań jamy brzusznej, tym większa szansa na to, że uda nam się uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.





 

źródło zdjęcia: adobe stock

KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI