2023-08-27Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinne (POZ)Pielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatrycznePielęgniarstwo pulmonologiczne

Jakie są rodzaje ortez i przy jakich urazach znajdują zastosowanie?

Jednymi z kluczowych pomocy medycznych w odniesieniu do leczenia złamań, zwichnięć i innych urazów ortopedycznych są ortezy. Ogólnie są to stabilizatory dzielące się na przynajmniej kilka kategorii, których zaangażowanie w procesy leczenia wynika z umiejscowienia urazu oraz od stopnia danego uszkodzenia.

Rodzaje ortez:

  • Temblaki -  są dość dobrze znane i również są rodzajem ortezy, chociaż spełniają jedynie funkcję podtrzymującą dla uszkodzonej kończyny górnej. Są stosowane przy złamaniach kości ręki – ramienia lub przedramienia, przy złamaniach obojczyka, łopatki oraz przy urazach stawów kończyny górnej, w okolicach ramienia i barku. Dobrze dopasowany temblak umożliwia poruszanie kończyną w bezpiecznym zakresie z jednoczesnym wsparciem i wykluczeniem jej nadwyrężania.
  • Kołnierze ortopedycznej - to ortezy stosowane przy zwyrodnieniach, dyskopatii, złamaniach, ale również przy nadwyrężeniu kręgów szyjnych. Kołnierz ortopedyczny ma za zadanie odciążenie kręgosłupa szyjnego przy dźwiganiu głowy i pozwala na utrzymywanie stabilnej pozycji tej części kręgosłupa. Prawidłowe dobranie kołnierza umożliwia zniesienie napięcia mięśni, co wpływa korzystnie na krążenie krwi.
  • Ortezy stawy kolanowego - są stosowane jako stabilizatory oraz ochrona kolana. Ortezy na kolano występują przykładowo jako miękkie opaski neoprenowe, które często można zauważyć m.in. na nogach uprawiających jazdę na deskorolkach, czy rolkach. Takie opaski stosuje się również przy lekkich kontuzjach, natomiast ortezy sztywne są stosowane w leczeniu pooperacyjnym.
  • Ortezy i stabilizatory nadgarstka - najczęściej u sportowców, ale nie tylko nadgarstek jest dosyć często narażany na kontuzje. Zazwyczaj jest to skręcenie albo zwichnięcie, czasem nawet dochodzi do złamania. W tym ostatnim przypadku wymagane jest umieszczenie ręki w gipsie, w celu permanentnego unieruchomienia, a czasami nawet mniejsze kontuzje w ten sposób są leczone w pierwszej fazie. Natomiast już po zdjęciu gipsu podczas wspomagania leczenia i przy rehabilitacji są stosowane ortezy stawu nadgarstkowego.
  • Ortezy stawu łokciowego - w zależności od stopnia niezbędnej ochrony spośród ortez stawu łokciowego można wyróżnić ortezy do ochrony stawu, ortezy stabilizujące albo ortezy unieruchamiające staw. Niektóre ortezy stawy łokciowego są stosowane jako odciążenie oraz ochrona stawu i są często używane przez sportowców. Sztywne ortezy łokciowe stosuje się zazwyczaj w leczeniu pooperacyjnym.
  • Pasy oraz ortezy kręgosłupa - kręgosłup człowieka zbudowany jest z 7. kegów szyjnych, 12. kręgów piersiowych, 5. kręgów lędźwiowych, 5. zrośniętych kręgów krzyżowych (kość krzyżowa) oraz z 4-5. zrośniętych kręgów guzicznych (tzw. kość ogonowa lub guziczna). Ogólnie wiec kręgosłup zawiera 33 albo 34 kręgi, a jego urazy bywają jednymi z najbardziej destrukcyjnych zarówno dla motoryki, jak i psychiki człowieka. Zdarzają się jednak kontuzje kręgosłupa, które są problematyczne. Ważnym narzędziem wspomagającym terapie i rehabilitację stają się wówczas pasy i ortezy kręgosłupa. Najczęściej stosowanym jest tutaj pas lędźwiowo-krzyżowy.





Treści z serwisu pielęgniarki.com.pl – pielęgniarstwo i położnictwo w praktyce mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie stanowią porady specjalistycznej, medycznej, lekarskiej czy pielęgniarskiej.

KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI