2023-08-25Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinne (POZ)Pielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatrycznePielęgniarstwo pulmonologiczne

Inhalator a nebulizator – czym się różnią?

Zarówno nebulizator jak i inhalator pozwalają na wykonanie zabiegu inhalacji. Czym jednak różnią się poszczególne urządzenia? I które rozwiązanie może o wiele lepiej się sprawdzić? Kto powinien korzystać z nebulizatora?

Czym jest inhalator?

W jego przypadku podaje się lek w postaci roztworu, zawiesiny lub proszku. Poprzez oddechy substancja rozpoczyna swoje działanie, gdy trafia do dróg oddechowych.

Czym jest nebulizator?

Jest częścią inhalatora, która pozwala na przekształcanie leku w postaci płynnej na aerozol. Ma też większe wymiary i można z niego korzystać wielokrotnie. Często też posiada dodatkowe funkcje, np. wyciszenie hałasu. Jest wygodny w użyciu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki temu można z niego korzystać nawet podczas podróży.

Rodzaje inhalatorów z nebulizacją

Wyróżnia się szczególnie trzy rodzaje:

  • Inhalatory ultradźwiękowe – ciche i małe. Przeważnie stosuje się je głównie do soli fizjologicznej. Nie można z niego korzystać w przypadku wszystkich leków.
  • Inhalatory pneumatyczne – są zarówno przenośne, jak i stacjonarne. Są też nieco głośniejsze, pomagają oczyścić nos i nawilżyć błony śluzowe. Nadają się do wszystkich rodzajów leków.
  • Inhalatory membranowo-siateczkowe – zasilane bateriami, cicho pracują. Działają wydajniej i dokładniej, ale cena jest też wyższa. Jednak lek zostaje podany szybciej i bez większych strat.

 

Dla kogo nebulizator?

Trzeba zauważyć, że inhalacja może być przeprowadzana w każdym wieku, także w przypadku niemowląt i osób starszych. W pierwszym przypadku warto inwestować w nebulizator, który przypomina zabawkę, dzięki czemu nie będzie tak przerażał. Z nebulizatora można równie dobrze korzystać w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Jednak osoby z niewydolnością serca, gruźlicą oraz krwotokami dróg oddechowych powinny raczej zrezygnować z korzystanie z nich.




Treści z serwisu pielęgniarki.com.pl – pielęgniarstwo i położnictwo w praktyce -  mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie stanowią porady specjalistycznej, medycznej, lekarskiej czy pielęgniarskiej.

 


KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI