A może by tak organizacja humanitarna?
Artykuł z cyklu: Pielęgniarstwo – jeden zawód, wiele możliwości
Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières (MSF) założyła w 1971 roku w Paryżu grupa dziennikarzy i lekarzy. Na początku organizację tworzyło 300 wolontariuszy: lekarze i lekarki, pielęgniarze i pielęgniarki oraz inni pracownicy. Ponad 50 lat później organizacja działa w oparciu o te same wartości i zasady – etykę lekarską, niezależność, neutralność, transparentność i bezstronność – niosąc pomoc każdemu, bez względu na rasę, religię, płeć, wyznanie czy poglądy polityczne.
W 1999 roku Lekarze bez Granic otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu za pionierskie działania humanitarne na kilku kontynentach.
Zespoły medyczne Lekarzy bez Granic docierają do osób w potrzebie – także w miejscach, gdzie nie dociera żadna inna pomoc humanitarna, zapewniając podstawową opiekę medyczną, lecząc rannych i poszkodowanych, przeprowadzając szczepienia, zapewniając sprzęt i infrastrukturę medyczną, oraz dzieląc się wiedzą.
Praca przy projektach Lekarzy bez Granic za granicą wymaga przystosowania się do nowych warunków.
Praca w terenie jest często wyczerpująca i wymaga nie tylko fachowej wiedzy, lecz także olbrzymiej motywacji i zaangażowania. Oznacza inny styl życia: często taki, w którym czas wolny i przestrzeń prywatna są ograniczone. Ale tysiące osób, które pracowały i pracują w Lekarzach bez Granic, przekonało się, że jest to doświadczenie równie wymagające, co wzbogacające. Dla wielu z nich praca z Lekarzami bez Granic okazała się życiowym punktem zwrotnym.
Jakie warunki współpracy oferują Lekarze bez Granic
Warunki współpracy mogą się różnić w przypadku poszczególnych stanowisk, ale zasadniczo wszystkim wyjeżdżającym oferuje się:
- wynagrodzenie wystarczające na pokrycie kosztów standardowego utrzymania,
- diety na pokrycie kosztów wyżywienia i innych zakupów w lokalnej walucie,
- transport w obie strony,
- zakwaterowanie,
- kompleksowy pakiet ubezpieczeń, w tym ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od ewakuacji w nagłych wypadkach,
- urlop wypoczynkowy,
- szkolenia i możliwość rozwoju w ramach organizacji.
Jakie są ogólne wymagania
Lekarze bez Granic poszukują wykwalifikowanych pracowników medycznych i niemedycznych, między innymi lekarzy, szczególnie anestezjologów, epidemiologów, pediatrów, chirurgów, ginekologów oraz położnych, pielęgniarzy i pielęgniarek.
Większość pracowników z zespołu międzynarodowego (także medycznych) pełni w terenie role menedżerskie. Ich zadaniem jest codzienne zarządzanie zespołem, rozwój kompetencji pracowników, planowanie i administrowanie.
Podstawowe wymagania to:
- co najmniej dwa lata odpowiedniego do powierzonej roli doświadczenia zawodowego (wcześniejsze doświadczenie pracy w sektorze humanitarnym i w regionach ogarniętych kryzysem nie jest niezbędne)
- dyspozycyjność na minimum dziewięć miesięcy (w przypadku niektórych profili, zwłaszcza medycznych, możliwe są krótsze wyjazdy)
- płynna znajomość języka angielskiego (przynajmniej poziom B2); znajomość innych języków, szczególnie francuskiego i arabskiego, będzie dodatkowym atutem
- elastyczność i zdolność szybkiej adaptacji
- umiejętność pracy i życia w zespole
- wysokie kompetencje międzykulturowe
- pożądane jest również doświadczenie w zarządzaniu oraz nadzorowaniu i szkoleniu innych.
- chęć pracy zgodnie z zasadami humanitarnymi, statutem i misją Lekarzy bez Granic
Pielęgniarki – szczegółowe wymagania
Praca pielęgniarki w organizacji Lekarze bez Granic bardzo różni się od tej, do której przywykła statystyczna pielęgniarka. Lekarze bez Granic często działają w miejscach, gdzie brakuje wielu rzeczy i generalnie tam, gdzie praktycznie nie ma przychodni i lekarzy. W wielu projektach bliscy i opiekunowie na miejscu przejmują podstawową opiekę nad pacjentami, dlatego to pielęgniarka jest odpowiedzialna za organizację pracy, szkolenia i dalszą edukację, a także zarządzanie zespołami. Pozostałe zadania to:
- organizowanie i wdrażanie programów szczepień i środków higieny, a także udzielanie informacji i porad matce i dziecku
- zarządzanie zapasami leków,
- koordynowanie programów szpitalnych dla niedożywionych dzieci (podobne do pracy na oddziale intensywnej terapii) i opracowywać koncepcje edukacji zdrowotnej.
- gromadzenie danych, zarządzanie personelem i kontakty z władzami.
Pielęgniarka może również być przydzielona do oddziału ratunkowego i przychodni chirurgicznej.
Wymagania szczegółowe (poza podstawowymi omówionymi powyżej):
- wykształcenie pielęgniarskie, dobrze widziana specjalizacja z pielęgniarstwa pediatrycznego
- co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe, najlepiej w następujących obszarach: choroby wewnętrzne, pogotowie ratunkowe, pediatria, neonatologia, intensywna terapia, geriatria, chirurgia. Dodatkowym atutem będzie doświadczenie zawodowe lub kwalifikacje w zakresie profilaktyki i kontroli zakażeń, higieny szpitalnej oraz wiedza z zakresu zdrowia publicznego.
- kwalifikacje w zakresie medycyny tropikalnej (szkolenie trwające co najmniej osiem tygodni) lub co najmniej dwa miesiące odpowiedniego doświadczenia pielęgniarskiego w środowisku tropikalnym. Kurs medycyny tropikalnej jest obowiązkowy (można go również rozpocząć po rozmowie kwalifikacyjnej)
- dostępność czasowa na okres co najmniej dziewięciu do dwunastu miesięcy, najlepiej dłużej
Pielęgniarka – instrumentariuszka – szczegółowe wymagania
Jako pielęgniarka na sali operacyjnej możesz spodziewać się pracy z nami w strefach objętych wojną lub kryzysem, często w trudnych warunkach i przy użyciu jedynie najbardziej podstawowego sprzętu technicznego. Oznacza to, że powinieneś mieć szeroki zakres praktycznego doświadczenia, wykazać się pomysłowością i elastycznością, a także odpornością fizyczną i psychiczną.
Jako pielęgniarka na sali operacyjnej będziesz odpowiadać za przestrzeganie minimalnych standardów higieny nawet w najtrudniejszych warunkach. Będziesz przygotowywać sale operacyjne i odpowiadać za sprzęt techniczny i instrumenty, dbając o ich sterylizację. Podczas operacji będziesz monitorować stan pacjentów oraz sprawować opiekę przed- i pooperacyjną. Czasami pomagasz także chirurgom. Na miejscu będziesz także szkolić swoich współpracowników i rozwijać ich umiejętności.
Wymagania szczegółowe (poza podstawowymi omówionymi powyżej):
- specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego i/lub lub bogate doświadczenie zawodowe jako pielęgniarka sali operacyjnej
- co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w różnych obszarach sali operacyjnej
- znajomość chirurgii wisceralnej i urazowej lub położnictwa i ginekologii
Położne – szczegółowe wymagania
Położne musza być przygotowane na wzięcie na siebie dużej odpowiedzialności i często pracowanie bez obecności lekarza. Położne w organizacji Lekarze bez Granic zapewniają nie tylko bezpieczny poród i dobrą opiekę przed i poporodową, ale także odpowiadają za cały oddział położniczy i salę porodową. Także koordynują i kierują zespołem położniczym oraz szkolą lokalne położne. Organizują również programy planowania rodziny oraz programy przeciwdziałające przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.
Wymagania szczegółowe (poza podstawowymi omówionymi powyżej):
- wykształcenie na kierunku pielęgniarka/położna lub tytuł licencjata w zatwierdzonym przez państwo programie kształcenia na kierunku położnictwo lub pielęgniarstwo położnicze
- aktualne doświadczenie w pracy klinicznej, obejmujące przynajmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy
- chęć pracy bez obecności lekarza
- doświadczenie w zakresie poradnictwa zawodowego i szkoleń
- dodatowe zalety: znajomość chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV/AIDS, kwalifikacja w zakresie medycyny tropikalnej, szkolenie w zakresie medycyny ratunkowej w położnictwie
Jak aplikować:
Organizacja prosi o aplikowanie wyłącznie poprzez system rekrutacji online.
Linki do poszczególnych aplikacji znajdują się w pełnej liście stanowisk poniżej.
https://lekarze-bez-granic.pl/pracuj-z-nami/#lista_posad
Zapoznaj się z opisami stanowisk i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Proces rekrutacyjny prowadzony jest w języku angielskim lub niemieckim.
Na potrzeby aplikacji przygotuj następujące dokumenty:
- CV w języku angielskim (bez zdjęcia),
- list motywacyjny w języku angielskim,
- kopie świadectw i certyfikatów oraz referencje z ostatniego miejsca zatrudnienia,
- listę umiejętności (do uzupełnienia w języku angielskim bezpośrednio w formularzu online).
Organizacja zachęca też do udziału w spotkaniach informacyjnych (link do strony w języku angielskim) dotyczących poszczególnych stanowisk.
Najbliższy webinar dotyczący pielęgniarek planowany jest 5 grudnia o godzinie 19.00 na zoom - link.
Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się bezpośrednio z międzynarodowym zespołem ds. rekrutacji w Berlinie w języku angielskim lub niemieckim na: personal@berlin.msf.org.
Organizacja sugeruje wzięcie udziału w seminarium internetowym lub wydarzeniu informacyjnym dotyczącym kadr na temat współpracy z MSF, aby dowiedzieć się więcej o obowiązkach i wymaganiach przed złożeniem aplikacji. Link do spotkania
Jako organizacja międzynarodowa Lekarze bez Granic wspierają różnorodność, otwartość i wzajemny szacunek. Zgodnie z tymi wartościami napływające aplikacje są oceniane wyłącznie pod kątem kwalifikacji zawodowych i są rozpatrywane niezależnie od pochodzenia etnicznego i społecznego, religii lub przekonań, płci, orientacji seksualnej, niepełnosprawności czy wieku.
Powyższy materiał powstał we współpracy i za zgodą organizacji Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières (MSF), której dziękujemy za pozytywny odzew, wsparcie i przekazanie niezbędnych informacji.
zdjęcie: Lekarze bez Granic