Zespół MZ ds. pełnomocnictwa medycznego i kierowania pacjentów do ZOL/ZPO – nowe regulacje

W odpowiedzi na pilną potrzebę systemowego uregulowania kwestii decyzji medycznych wobec pacjentów niezdolnych do wyrażenia woli, Minister Zdrowia powołała specjalny zespół. Nowo utworzony organ ma wypracować propozycje rozwiązań normatywnych w zakresie pełnomocnictwa medycznego oraz zasad kierowania pacjentów do zakładów opieki długoterminowej. Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć do 30 dni od wejścia w życie zarządzenia – czyli do 5 lipca 2025 r.
22 maja 2025 roku Minister Zdrowia wydała zarządzenie powołujące Zespół do spraw wypracowania rozwiązań normatywnych w zakresie pełnomocnictwa medycznego oraz kierowania pacjentów niezdolnych do wyrażenia woli do zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL) i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego (ZPO). Powołanie Zespołu jest odpowiedzią na potrzebę systemowego uregulowania kwestii podejmowania decyzji medycznych oraz umieszczania w placówkach opieki długoterminowej osób, które z uwagi na stan zdrowia nie są zdolne do wyrażenia zgody lub złożenia wniosku.
Do głównych zadań Zespołu należy opracowanie propozycji rozwiązań prawnych dotyczących:
· instytucji pełnomocnictwa medycznego, w tym utworzenia rejestru oświadczeń medycznych,
· procesu kierowania osób niezdolnych do wyrażenia woli do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych o profilu ogólnym.
Ponadto Zespół może realizować inne zadania zlecone przez Ministra Zdrowia, związane z tematyką pełnomocnictwa i opieki długoterminowej.
Na czele Zespołu stoi Dyrektor Departamentu Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia jako Przewodniczący. W jego skład wchodzą przedstawiciele kluczowych departamentów resortu zdrowia, instytucji rządowych, organizacji pacjenckich, samorządów zawodowych oraz eksperci z zakresu prawa cywilnego i medycznego. Przewidziano także możliwość powoływania zespołów problemowych oraz zapraszania do współpracy osób z głosem doradczym.
Zespół będzie obradował stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo. Decyzje podejmowane będą zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków. Obsługę organizacyjną zapewni Departament Równości w Zdrowiu.
Pierwsze posiedzenie Zespołu zostanie zwołane w ciągu 30 dni od wejścia w życie zarządzenia, a jego działalność zakończy się po przedstawieniu Ministrowi Zdrowia sprawozdania zawierającego propozycje zmian, wnioski i rekomendacje.
Powołanie Zespołu stanowi ważny krok w kierunku ochrony praw pacjentów i zapewnienia im należytej opieki w sytuacjach, gdy nie mogą samodzielnie podejmować decyzji dotyczących leczenia czy miejsca pobytu. Efekty jego prac mogą mieć istotny wpływ na praktykę zawodową lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz opiekuńczych.
Zarządzenie Ministra Zdrowia z 22 maja 2025 r. wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 5 czerwca 2025 r.
źródło: Ministerstwo Zdrowia
zdjęcie:Adobe Stock