Rusza program mentoringowy dla młodych pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych – ponad 7,9 mln zł wsparcia
Kto mógł złożyć wniosek i na co można było otrzymać środki?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakończeniu oceny wniosków złożonych w ramach naboru KPOD.07.05-IP.10-002/25 w programie „Mentoring dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne”. To element inwestycji D2.1.1 realizowanej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Celem programu jest wsparcie młodych osób, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie – z pomocą doświadczonych mentorek i mentorów.
Wsparciem objętych zostanie 648 absolwentek i absolwentów studiów I stopnia, którzy ukończyli naukę od 2024 roku. W tym:
• 565 osób po kierunku pielęgniarstwo,
• 62 osoby po położnictwie,
• 21 osób po ratownictwie medycznym.
Mentoring prowadzony będzie przez 9 miesięcy, a udział w nim weźmie 579 mentorek i mentorów – pielęgniarek, położnych i ratowników z wieloletnim doświadczeniem. Ich zadaniem będzie wspieranie młodych koleżanek i kolegów w pierwszej pracy zawodowej.
Wsparcie na starcie – dlaczego to ważne?
Początki pracy w ochronie zdrowia bywają trudne – to zderzenie z realiami systemu, odpowiedzialnością i stresem. Program mentoringowy ma łagodzić te pierwsze doświadczenia i pomóc młodym osobom odnaleźć się w zespole, nauczyć się organizacji pracy oraz rozwinąć pewność siebie. Co ważne – program został pomyślany tak, by zwiększać satysfakcję zawodową i zatrzymywać absolwentów w zawodzie. To realna odpowiedź na problem wypalenia i rezygnacji z pracy tuż po studiach.
Korzyści również dla mentorek i mentorów
Udział w programie to także wartość dla osób z doświadczeniem. Oprócz dodatkowego wynagrodzenia, mentoring to szansa na wyjście z rutyny i nowe spojrzenie na codzienną praktykę. Dla wielu mentorek i mentorów to okazja, by na nowo poczuć sens swojej pracy.
Kto mógł złożyć wniosek?
O wsparcie mogły ubiegać się podmioty lecznicze, które:
• zapewniają całodobowe świadczenia zdrowotne,
• zatrudniają co najmniej dwie osoby, które ukończyły studia licencjackie na pielęgniarstwie, położnictwie lub ratownictwie medycznym w 2024 roku lub rok wcześniej,
• są w stanie zsynchronizować dyżury mentora i absolwenta,
• mają odpowiednie warunki techniczne i sprzętowe,
• wdrożyły system adaptacji dla nowo zatrudnionych pracowników.
Na co można było otrzymać dofinansowanie?
Środki z programu przeznaczone są na dodatkowe wynagrodzenia dla mentorek i mentorów, którzy obejmą opieką zawodową młodych pracowników zatrudnionych po raz pierwszy po ukończeniu studiów licencjackich.
Na realizację programu przeznaczono łącznie 7 956 854,78 zł.