2021-02-16Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo rodzinnePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo pulmonologiczne
Eksperci zrzeszeni w ramach Koalicji na rzecz Leczenia Astmy: stan leczenia astmy w Polsce wymaga pilnych zmian systemowych

- Astma ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych. Jako choroba przewlekła, towarzyszy choremu przez całe życie, stanowiąc istotne obciążeniedla niego, jego rodziny, jak i dla systemów opieki zdrowotnej.
- Astma jest jednostką chorobową, której do tej pory w Polsce nie poświęcano należytej uwagi, a pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej.
- Eksperci systemu ochrony zdrowia, klinicyści w obszarze leczenia astmy oraz przedstawiciele organizacji pacjentów tworzący Koalicję na rzecz Leczenia Astmy, jednogłośnie podkreślają, iż leczenie astmy oskrzelowej powinno stać się jednym z priorytetów polskiego systemu ochrony zdrowia.
W przygotowanym podsumowaniu pt. „Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej”,eksperci z Uczelni Łazarskiego oraz klinicyści w obszarze astmy dokonali analizy klinicznych i organizacyjno-finansowych aspektów diagnostyki i leczenia pacjenta z astmą oskrzelową w Polsce. W ramach opracowania autorzy pochylili się również nad wnioskami płynącymi z aktualnego stanu leczenia tej jednostki chorobowej, wskazali obszary wymagające pilnej interwencji oraz wypracowali rekomendacje w zakresie systemowych zmian służących poprawie jakości opieki nad chorym na astmę oskrzelową.
REKOMENDACJE:
- Wprowadzenie systemowych zmian w zakresie diagnostyki i leczenia astmy.
- Skoordynowana opieka nad pacjentem.
- Zwiększenie świadomości na temat międzynarodowych wytycznych klinicznych.
- Premiowanie właściwego leczenia.
- Monitorowanie skuteczności leczenia – wdrożenie rozwiązań informatycznych, e-Recepta.
- Zwiększenie dostępu do poradni specjalistycznych.
- Wspólne działanie.