2019-09-26Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinnePielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatryczne

W Kaliszu otwarto nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych

Po raz drugi biorę udział w takiej uroczystości, ale widzę, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Kaliszu jest nowocześniejsze od tego, który miałem zaszczyt otwierać – powiedział w poniedziałek w Kaliszu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej w Kaliszu otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ). W ośrodku na praktycznej nauce zawodu będą kształcić się pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, kosmetolodzy oraz radioterapeuci. Centrum składa się z ośmiu nowoczesnych sal, w których studenci PWSZ będą ćwiczyć na fantomach, trenażerach i sprzęcie chirurgicznym. Koszt budowy i wyposażenia ośrodka wyniósł ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln to środki unijne.

"Te koszty trzeba skorygować, bo wydaliśmy 500 tysięcy zł więcej, a dodatkowe pieniądze wzięliśmy z budżetu PWSZ" – zażartował podczas uroczystości otwarcia rektor PWSZ w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła.

Dyrektorem centrum został były dyrektor kaliskiego szpitala Wojciech Grzelak, z zawodu ginekolog. Zdaniem rektora Wojtyły centrum jest jednym z najnowocześniejszych w Europie.

"Zależy nam na tym, żeby nasi studenci byli dobrze wyszkoleni. To ma przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta" – podkreślił Wojtyła.

W uroczystości uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Z wykształcenia jestem lekarzem i uczyliśmy się w zupełnie innych warunkach, ponieważ nie mieliśmy takich symulatorów i możliwości korygowania swoich czynności praktycznych. To centrum pozwala na wykształcenie personelu medycznego na najwyższym poziomie. Bardzo zależy nam na jakości świadczonych usług" – powiedział. Karczewski przyznał, że „bardzo często narzekamy na służbę zdrowia, nie ma spotkania, na którym nie mówiono by o służbie zdrowia i problemach. Wiemy o tym, bo przecież nie można powiedzieć, że służba zdrowia funkcjonuje idealnie. Zgadzam się, że ta codzienna służba zdrowia wymaga naprawy i dofinansowania, i będziemy to robić" - powiedział i zauważył, że "trzeba też powiedzieć, że ci, którzy wyjeżdżają za granicę bardzo często wybierają na leczenie nasze szpitale. Mówią, że w Polsce jakość świadczonych usług jest lepsza. Jest dobrze z poziomem naszej medycyny, musimy jeszcze sporo zmienić w zakresie finansowania, ale to jest proces, to musi trwać; wiemy, w jakim kierunku mamy iść. Zawsze pacjent musi pozostać w centrum” – powiedział marszałek.

Marszałek poinformował, że jeszcze w tej kadencji parlamentu będzie podejmowana ustawa, która zmieni status Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Akademię Kaliską, a w przyszłości w uniwersytet. „Jestem absolutnie przekonany, że konieczne jest stworzenie w Kaliszu wydziału lekarskiego” – powiedział Karczewski.

"Kiedyś byłem przeciwny powstawaniu uczelni w małych ośrodkach, w których nie ma tradycji akademickich, wydziałów lekarskich, klinik. Ale myliłem się i zmieniłem absolutnie zdanie, ponieważ widzę, że ośrodki, w których powstają wydziały lekarskie świetnie sobie radzą i są na bardzo wysokim poziomie a studenci osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminach. W takich ośrodkach jest bardzo duża dbałość o studenta, bezpośrednia relacja mistrz-uczeń bez bariery w osobach, które stoją na drodze pomiędzy studentem a profesorem. A później absolwenci chcą zostać w mieście, w którym się wykształcili” – ocenił Stanisław Karczewski.

Studia na kierunku pielęgniarskim w PWSZ w nowym roku akademickim rozpocznie 40 osób.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

 

KOMENTARZE
Dodaj komentarz
Usługi i zabiegi
wszystkie
488
nik
23
wycofane z obrotu
13
szczepienia
12
gif
11
raporty
10
symulacja medyczna
10
lista refundacyjna
9
kalendarz szczepień
9
podwyżki
8
projekty ustaw
6
dokumentacja
6
wyroby medyczne
5
ustawa
4
uzależnienie
4
pielęgniarka szkolna
4
pielęgniarka poz
4
cukrzyca
4
studia pielęgniarskie
4
studia
4
alkoholizm
3
młodzież
3
rozporządzenie
3
badania naukowe w pielęgniarstwie
3
projekt rozporządzenia
3
ratownictwo medyczne
3
stypendia
3
normy zatrudnienia
3
wynagrodzenie
3
koronarowirus
3
pielęgniarka systemu
2
prawo
2
żywienie
2
nfz
2
ból
2
praca
2
politycy
2
reforma
2
młoda pielęgniarka
2
pielęgniarstwo
2
konkurs
2
poz
2
położna poz
2
strategia
2
prawa pacjenta
2
zdrowie publiczne
2
badania kliniczne
2
leki 75+
2
dzieci
2
SOR
2
braki leków
2
zdrowie psychiczne
2
recepty
2
urlop szkoleniowy
2
leki na cukrzycę
2
pracodawca
2
e-recepty
2
system opieki
2
epidemia
2
udar
1
zdrowie psychiczne
1
apteki
1
karta pacjenta
1
transplantacja
1
rzecznik
1
egzamin
1
zakażenie
1
mammografia
1
rak piersi
1
geriatria
1
dzieci
1
populacja
1
Polska
1
krew
1
przetaczanie krwi
1
krwiodawstwo
1
transfuzja
1
książka transuzji
1
działania niepożądane
1
powołanie
1
współuzależnienie
1
pielęgniarka anestezjologiczna
1
badanie serca
1
kardiologia
1
pielęgniarka kardiologiczna
1
badanie epidemiologiczne w pielęgniarstwie
1
deklaracja wyboru
1
program e-learningowy
1
stomatologia dziecięca
1
ciąża
1
HIV
1
badania genetyczne
1
leczenie ran
1
starzenie się
1
standard
1
opieka okołoporodowa
1
niepełnosprawni
1
odra
1
WHO
1
zaburzenia słuchu
1
ankieta
1
e-zdrowie
1
mastektomia
1
rotawirus
1
zakażenie szpitalne
1
spotkania autorskie
1
depresja
1
badania sportowe
1
gruźlica
1
HPV
1
łuszczyca
1
choroby skóry
1
senior
1
gis
1
otyłość
1
programy edukacyjne
1
nowotwory krwi
1
karmienie piersią
1
polityka lekowa
1
implant ślimakowy
1
wstrzymane w obrocie
1
AIDS
1
opinia prawna
1
dawca szpiku
1
uzależnienia
1
e-recepta
1
platforma
1
rejestracja
1
kampania
1
nadwaga
1
porada
1
metformina
1
realizacja zleceń
1
umowy elektroniczne
1
virus
1
testy
1
przeszczepy
1
agresja
1
specjalizacja
1
program kształcenia
1
button
close
SPECJALNOŚCI