2019-05-17Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinnePielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatryczne

Suwałki: Powstało Centrum Symulacji Medycznej przy PWSZ

Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie) powstało Centrum Symulacji Medycznej, które będzie miejscem nauki i praktyki studentów pielęgniarstwa tej uczelni. Centrum kosztowało 2,5 mln zł.

Centrum to kilka wydzielonych sal w uczelni, takich samych jak w tradycyjnym szpitalu. W każdej sali są łóżka szpitalne, a na nich leżą fantomy, które symulują choroby. W salach jest też sprzęt medyczny, taki sam jak w placówkach szpitalnych. Zajęcia studentów, czyli symulowane zdarzenia, będą nagrywane i szczegółowo omawiane przez wykładowców. Praca na fantomach, które oddychają, kaszlą czy mrugają oczami, ma odwzorowywać realne sytuacje medyczne, które zdarzają się w codziennym życiu.

"Centrum Symulacji Medycznej to wyjątkowe miejsce w uczelni, które pozwala nam kształcić pielęgniarki na najwyższym poziomie. Bez takiego centrum nie można już dzisiaj kształcić pielęgniarek. Studenci muszą część zajęć wykonywać na symulatorach” – powiedział rzecznik prasowy PWSZ Dawid Harasim.

Centrum kosztowało 2,5 mln zł. Zostało sfinansowane w ramach Programu operacyjnego "Wiedza. Edukacja. Rozwój", realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych. Uczelnia ze swoich środków przystosowała pomieszczenia na ten cel. W ramach projektu powstanie w Polsce 12 takich centrów, które utworzą centralną bazę scenariuszy medycznych. Centra będą mogły się nimi wymieniać.

W PWSZ jest blisko 100 studentów pielęgniarstwa, którzy przyjeżdżają na zajęcia także z Litwy. W czwartek odbyła się uroczystość czepkowania na uczelni. Biało-czarne czepki otrzymało 28 kobiet i jeden mężczyzna.

żródło:www.naukawpolsce.pl, zdjecie: adobestock

 

 

KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI