2019-05-13Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinnePielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatryczne

Profilaktyka zdrowotna na wyciągnięcie ręki

Już wkrótce każdy Polak będzie mógł pobrać na smartfona specjalną aplikację, dzięki której będzie na bieżąco otrzymywał informacje o prowadzonych w jego okolicy programach profilaktyki zdrowotnej.

Już wkrótce każdy Polak będzie mógł pobrać na smartfona specjalną aplikację, dzięki której będzie na bieżąco otrzymywał informacje o prowadzonych w jego okolicy programach profilaktyki zdrowotnej. Umożliwi to przełomowy projekt informatyczny o nazwie ProfiBaza, realizowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

- Zanim projekt zostanie zakończony, czyli nim ta cała baza ruszy, nasze dane częściowo będą dostępne w internetowym koncie pacjenta na stronie CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). Docelowo, dla wszystkich zainteresowanych będzie dostępna specjalna apka, którą będzie można bezpłatnie pobrać na różne urządzenia. Dzięki temu każdy będzie mógł na bieżąco sprawdzać, jakie programy zdrowotne są właśnie realizowane w jego okolicy – mówi dr Ewa Urban, opiekun merytoryczny projektu ProfiBaza, ekspertka ds. promocji zdrowia z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).  

Prace nad tym innowacyjnym projektem, współfinansowanym przez Unię Europejską, trwają od marca 2018 r., a planowany termin jego zakończenia to luty 2021 r. Wspomniany system i powiązana z nią aplikacja będą bardzo nowoczesne i interaktywne. Oznacza to w praktyce, że każdy z nas po wprowadzeniu podstawowych danych na swój temat (m.in. wiek, płeć), a także swoich preferencji i zainteresowań (np. odnośnie konkretnych chorób), będzie otrzymywał spersonalizowane, adekwatne dla siebie powiadomienia o dostępnych projektach profilaktycznych.

Na tym jednak nie koniec. Dzięki ProfiBazie będzie też można sprawdzić, jakie problemy zdrowotne najczęściej występują w danej okolicy (m.in. na poziomie powiatu) i w danej grupie populacyjnej, co ułatwi osobom chcącym lepiej i bardziej świadomie zadbać o swoje zdrowie podjęcie decyzji o konkretnych działaniach z zakresu profilaktyki.

- Ten projekt to pierwsza próba uporządkowania ogromnego zasobu dostępnych w Polsce danych, dotyczących sytuacji zdrowotnej ludności, profilaktyki chorób, programów zdrowotnych i promocji zdrowia – podkreśla dr Ewa Urban.  Specjalistka dodaje, że w ramach projektu planowane jest też stworzenie bazy dobrych praktyk, z której będą mogły korzystać w swoich działaniach profilaktycznych nie tylko placówki medyczne i samorządy, lecz także organizacje pozarządowe. Głównym celem projektu ProfiBaza, realizowanego przez NIZP-PZH, jest cyfrowe udostępnienie informacji publicznej na temat sytuacji zdrowotnej ludności oraz realizacji programów zdrowotnych dla potrzeb profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Polsce.  

„Dzięki bezpłatnemu i łatwemu dostępowi do tych danych (dotychczas rozproszonych i trudno dostępnych), możliwa będzie szybsza identyfikacja zagrożeń zdrowia, a także opracowanie efektywnych działań służących poprawie zdrowia Polaków” – czytamy w materiałach dotyczących projektu.

Na portalu ProfiBaza publikowane mają być m.in. dane dotyczące: 

  • Działań z zakresu profilaktyki chorób i promocji zdrowia realizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną
  • Programów zdrowotnych / programów polityki zdrowotnej, realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego 
  • Działań profilaktycznych podejmowanych przez placówki medyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). 

Realizatorzy projektu podkreślają, że dostępne w ProfiBazie dane będą służyć nie tylko wszystkim polskim obywatelom (pacjentom), lecz także naukowcom, działaczom społecznym, samorządowcom i specjalistom ds. zdrowia publicznego pracującym na różnych szczeblach administracji państwowej. „Informacje dostępne w ProfiBazie ułatwią planowanie polityki zdrowotnej na poziomie regionalnym i krajowym, pozwolą zwiększyć skuteczność działań profilaktyki chorób i promocji zdrowia” – przekonują realizatorzy.

W analizie danych dostępnych on-line pomóc mają nowoczesne (multimedialne, interaktywne) rozwiązania wizualizacyjne (np. mapy, tabele, wykresy), które będę dostępne na portalu. Eksperci biorący udział w tym projekcie zgodnie podkreślają, że jest on przełomowy - tego typu systemy informatyczne, integrujące dane z różnych źródeł i prezentujące je w sposób przyjazny dla użytkownika, podejmują na razie tylko nieliczne kraje na świecie, te najbardziej rozwinięte.

O tym, że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie świadczy m.in. fakt, że partnerami projektu są: Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. 

Źródło: 

www.zdrowie.pap.pl
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny: http://www.profibaza.pzh.gov.pl/
KOMENTARZE
Dodaj komentarz
Usługi i zabiegi
wszystkie
540
nik
25
epidemia
20
pandemia
16
szczepienia
13
wycofane z obrotu
13
raporty
12
koronawirus
12
gif
11
symulacja medyczna
11
kalendarz szczepień
10
lista refundacyjna
9
podwyżki
8
dokumentacja
7
projekty ustaw
6
wyroby medyczne
5
pielęgniarka poz
5
studia pielęgniarskie
5
studia
5
ustawa
4
uzależnienie
4
pielęgniarka szkolna
4
cukrzyca
4
alkoholizm
3
praca
3
młodzież
3
rozporządzenie
3
pielęgniarstwo
3
badania naukowe w pielęgniarstwie
3
projekt rozporządzenia
3
prawa pacjenta
3
ratownictwo medyczne
3
SOR
3
recepty
3
stypendia
3
normy zatrudnienia
3
wynagrodzenie
3
pracodawca
3
pielęgniarka systemu
2
udar
2
prawo
2
żywienie
2
nfz
2
ból
2
egzamin
2
rak piersi
2
politycy
2
reforma
2
młoda pielęgniarka
2
konkurs
2
poz
2
położna poz
2
strategia
2
zdrowie publiczne
2
badania kliniczne
2
leki 75+
2
programy edukacyjne
2
dzieci
2
braki leków
2
zdrowie psychiczne
2
urlop szkoleniowy
2
e-recepta
2
leki na cukrzycę
2
e-recepty
2
testy
2
system opieki
2
program kształcenia
2
profilaktyka
2
zdrowie psychiczne
1
apteki
1
karta pacjenta
1
transplantacja
1
rzecznik
1
zakażenie
1
mammografia
1
geriatria
1
populacja
1
Polska
1
krew
1
przetaczanie krwi
1
krwiodawstwo
1
transfuzja
1
książka transuzji
1
działania niepożądane
1
powołanie
1
współuzależnienie
1
pielęgniarka anestezjologiczna
1
badanie serca
1
kardiologia
1
pielęgniarka kardiologiczna
1
badanie epidemiologiczne w pielęgniarstwie
1
deklaracja wyboru
1
program e-learningowy
1
stomatologia dziecięca
1
ciąża
1
instrumentariuszki
1
HIV
1
badania genetyczne
1
leczenie ran
1
starzenie się
1
standard
1
opieka okołoporodowa
1
nowotwór
1
niepełnosprawni
1
odra
1
WHO
1
zaburzenia słuchu
1
ankieta
1
program przesiewowy
1
e-zdrowie
1
mastektomia
1
rotawirus
1
zakażenie szpitalne
1
spotkania autorskie
1
depresja
1
badania sportowe
1
gruźlica
1
HPV
1
łuszczyca
1
choroby skóry
1
senior
1
gis
1
choroby serca
1
otyłość
1
nowotwory krwi
1
karmienie piersią
1
polityka lekowa
1
implant ślimakowy
1
wstrzymane w obrocie
1
AIDS
1
udar mózgu
1
opinia prawna
1
dawca szpiku
1
uzależnienia
1
platforma
1
rejestracja
1
kampania
1
nadwaga
1
porada
1
metformina
1
realizacja zleceń
1
umowy elektroniczne
1
virus
1
przeszczepy
1
agresja
1
specjalizacja
1
grypa
1
profilaktyka 40 plus
1
informatyzacja
1
zabieg operacyjny
1
zalecenia
1
jeden etat
1
obrzęk limfatyczny
1
ubezpieczenie
1
kwarantanna
1
rzecznik
1
apel
1
button
close
SPECJALNOŚCI