2019-08-07Pielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo rodzinne

Balicki: dramatyczna sytuacja w psychiatrii

Gdyby reformę psychiatrii wprowadzono 8-10 lat temu, do tak dramatycznej sytuacji by nie doszło – powiedział we wtorek, 6.08. w Polsacie News pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki. 

Do takiej dramatycznej sytuacji w psychiatrii by nie doszło, gdyby reformę, która ma być wdrażana jesienią, przygotowaną w ostatnim roku przez wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla, wdrożono 8-10 lat temu – powiedział Balicki.

Porównując to, co działo się w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL z tym, co zrobił rząd Prawa i Sprawiedliwości, Balicki powiedział: "jeśli chodzi o działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego lepiej jest zdecydowanie teraz". "W polityce jestem od 30 lat i dobrze, żeby ochrona zdrowia nie podlegała cyklom wyborczym, żeby była obok" – dodał.

Nadmienił, że od lat związany jest ze społecznym ruchem domagającym się reformy psychiatrii. Odbyły się dwa kongresy zdrowia psychicznego. Pierwszy dwa lata temu, drugi w tym roku. Ich głównym celem była reforma psychiatrii.

Marek Balicki od dwóch lat jest kierownikiem biura ds. pilotażu reformy psychiatrii. Jak powiedział, nadanie pewnych pełnomocnictw, które przekazał mu minister zdrowia Łukasz Szumowski, wzmacnia pozycję kierownika biura. Postulowały o to środowiska zarówno pacjentów, jak i profesjonalistów, które są skupione wokół reformy.

Balicki przypomniał, że ustawa o ochronie zdrowia psychicznego została uchwalona w sierpniu 1994 r. "25 lat temu, to było wówczas duże osiągnięcie, konieczne w związku z wejściem Polski w struktury Rady Europy i wynikające z konwencji ochrony praw człowieka i podstawowych wolności" – powiedział. "Ustawa miała trzy cele: jeden dotyczący nietykalności, gwarancji związanych ze stosowaniem przymusu, co zostało w sposób europejski uregulowane, ale były jeszcze dwa cele: wprowadzić środowiskowy model psychiatrii (...) i trzeci: przeciwdziałać stygmatyzacji, kształtować właściwe postawy w stosunku do osób, które są objęte kryzysem zdrowia psychicznego" – powiedział.

Problem dotyka zarówno pacjentów dorosłych, jak również młodzież i dzieci. Balicki powołał się na przeprowadzone w ostatnich latach badania, z których wynika, że "co czwarty z nas, prawie 24 proc., ma albo miało zaburzenia psychiczne" – powiedział.

"Prób samobójczych wśród młodzieży jest coraz więcej, ale na szczęście nie rośnie liczba samobójstw dokonanych. Po raz pierwszy od 4 lat, po raz pierwszy w 30-leciu, obserwujemy spadkową tendencję, jeśli chodzi o dokonane samobójstwa u dorosłych. Ta liczba spadła z 6,2 tys. do 5,2 tys. rocznie i się utrzymuje" – dodał.

"Wprowadzenie reformy psychiatrii daje nadzieję, że za 3-5 lat będziemy w zupełnie innej rzeczywistości" – dodał.

"W 2017 r. została uchwalona druga edycja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, od ubiegłego roku realizujemy pilotaż centrów zdrowia psychicznego. We wrześniu ruszy reforma psychiatrii dziecięcej" – powiedział.

Nadmienił, że reforma przewiduje, że szpital psychiatryczny nie jest jedyny rozwiązaniem. "To, co przygotował wiceminister Król, to jest taki trójpoziomowy system: pierwszy poziom to poradnie psychologiczne, które wcześnie mogą interweniować i w których wcześnie można korzystać z pomocy, kiedy coś dopiero zaczyna się dziać. Drugi poziom to środowiskowe centra zdrowia psychicznego, w których można skorzystać z porady psychiatry. Dopiero trzeci poziom to oddziały psychiatryczne" – powiedział. 


źródło: pap.pl


KOMENTARZE
Dodaj komentarz
Usługi i zabiegi
wszystkie
458
nik
23
szczepienia
12
wycofane z obrotu
12
raporty
10
gif
10
kalendarz szczepień
9
symulacja medyczna
9
lista refundacyjna
8
podwyżki
7
projekty ustaw
6
dokumentacja
6
ustawa
4
uzależnienie
4
wyroby medyczne
4
pielęgniarka szkolna
4
pielęgniarka poz
4
studia pielęgniarskie
4
studia
4
alkoholizm
3
rozporządzenie
3
badania naukowe w pielęgniarstwie
3
projekt rozporządzenia
3
cukrzyca
3
stypendia
3
prawo
2
żywienie
2
nfz
2
ból
2
młodzież
2
reforma
2
młoda pielęgniarka
2
pielęgniarstwo
2
konkurs
2
poz
2
położna poz
2
strategia
2
prawa pacjenta
2
badania kliniczne
2
leki 75+
2
SOR
2
braki leków
2
udar
1
zdrowie psychiczne
1
apteki
1
karta pacjenta
1
praca
1
rzecznik
1
egzamin
1
zakażenie
1
mammografia
1
rak piersi
1
geriatria
1
dzieci
1
politycy
1
populacja
1
Polska
1
krew
1
przetaczanie krwi
1
krwiodawstwo
1
transfuzja
1
książka transuzji
1
działania niepożądane
1
powołanie
1
współuzależnienie
1
pielęgniarka anestezjologiczna
1
badanie serca
1
kardiologia
1
pielęgniarka kardiologiczna
1
badanie epidemiologiczne w pielęgniarstwie
1
deklaracja wyboru
1
program e-learningowy
1
stomatologia dziecięca
1
ciąża
1
HIV
1
badania genetyczne
1
leczenie ran
1
starzenie się
1
standard
1
opieka okołoporodowa
1
niepełnosprawni
1
zaburzenia słuchu
1
ankieta
1
e-zdrowie
1
mastektomia
1
rotawirus
1
zakażenie szpitalne
1
spotkania autorskie
1
zdrowie publiczne
1
depresja
1
badania sportowe
1
gruźlica
1
łuszczyca
1
choroby skóry
1
gis
1
programy edukacyjne
1
dzieci
1
nowotwory krwi
1
karmienie piersią
1
zdrowie psychiczne
1
polityka lekowa
1
recepty
1
implant ślimakowy
1
normy zatrudnienia
1
wstrzymane w obrocie
1
AIDS
1
opinia prawna
1
urlop szkoleniowy
1
dawca szpiku
1
uzależnienia
1
e-recepta
1
platforma
1
rejestracja
1
leki na cukrzycę
1
wynagrodzenie
1
pracodawca
1
button
close
SPECJALNOŚCI