AKTUALNOŚCI - Pielęgniarstwo ogólne
2016-10-28Pielęgniarstwo ogólne

Spada liczba pielęgniarek i położnych. Kto zatrzyma regres?

Od lat wciąż te same problemy borykają polską branżę medyczną. Z powodu postępującego w pielęgniarstwie regresu na jedną, często przemęczoną, zestresowaną i kiepsko opłacaną, pracownicę przypada duża liczba chorych, co wywołało już strajki m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Świeża krew nie napływa, a w przyszłych latach sytuacja będzie tylko gorsza, wynika z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj więcej
2016-10-28Pielęgniarstwo ogólne

Ministerstwo Zdrowia łata dziury kadrowe zagranicznymi pielęgniarkami

Jeden półroczny staż adaptacyjny zamiast dwóch trwających 18 miesięcy szkoleń proponuje cudzoziemcom Ministerstwo Zdrowia. Przekazana do konsultacji uchwała ma usprawnić nieefektywne procedury oraz zaradzić spadającej liczbie pielęgniarek i położnych w Polsce.

Czytaj więcej
2016-10-28Pielęgniarstwo ogólne

Pielęgniarki i położne w cieniu lekarzy. Kto straci na zmianach w POZ?

Zaniepokojone proponowanymi przez Ministerstwo Zdrowia modyfikacjami polskiej opieki zdrowotnej pielęgniarki biją na alarm. Praca w proponowanych przez ekspertów zintegrowanych zespołach medycyny rodzinnej oznacza uzależnienie od lekarzy, ubezwłasnowolnienie zawodowe i gospodarcze, twierdzi Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych a minister Konstanty Radziwiłł komentuje: - Zawody medyczne mają prawo do godnej pracy, co jest oczywiste, ale robimy to wszystko nie dla siebie, a dla chorych. Swoboda działalności gospodarczej nie jest najważniejsza.

Czytaj więcej
2016-05-10Pielęgniarstwo ogólne

Jak wygląda polska dokumentacja medyczna? Zdaniem ekspertów: nie najlepiej

Nieczytelne lub sporadyczne wpisy specjalistów, luki w kartach pacjentów i „bałagan” wykazała kontrola dokumentacji medycznej w Polsce. Chociaż trudności w wygospodarowaniu czasu w zawodzie lekarza i pielęgniarki są zrozumiałe, nie usprawiedliwiają niedokładnego prowadzenia kartotek, twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Niepełne dane zagrażają nie tylko zdrowiu pacjentów, mogą również sprawić trudności w postępowaniach sądowych i rozliczeniach z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czytaj więcej
2016-03-31Pielęgniarstwo ogólne

Specjalista nie dla każdego – wkrótce zabraknie lekarzy i pielęgniarek, alarmuje NIK

Ministerstwo Zdrowia nie jest przygotowane na starzenie się społeczeństwa polskiego, ostrzega w najnowszym raporcie o kształceniu kadry medycznych Najwyższa Izba Kontroli. Zbyt mało specjalistów już teraz wydłuża czas oczekiwania chorych w kolejkach, a lekarze i pielęgniarki coraz częściej wybierają pracę za granicami kraju. Izba zaleca rozwiązanie nie tylko tych problemów, ale i przywrócenie stażu podyplomowego.

Czytaj więcej
button
close
SPECJALNOŚCI