2020-01-11Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo neonatologicznePołożnictwo

www.wczesniaki.org.pl – baza wiedzy o wcześniakach. Pomocne narzędzie do edukowania rodziców wcześniaków o zdrowiu ich dzieci

Codziennie pomagamy ludziom w różny sposób – pobieramy krew, podajemy leki, przygotowujemy do badań, zmieniamy opatrunki – otaczamy troskliwą opieką pacjentów. Często nasza pomoc polega również na rozmowie i przekazaniu wiedzy – o chorobie, o leczeniu, o pielęgnacji osoby chorej. Wyedukowany i świadomy pacjent jest lepszym partnerem do rozmowy i współpracy.

W dzisiejszych czasach właściwie wszystkie informacje można znaleźć w Internecie, dlatego ważne, aby pacjenci, którzy chcą zasięgnąć dodatkowych informacji, korzystali z serwisów przekazujących rzetelną wiedzę. 

Szczególną grupą, z którą mamy kontakt w codziennej pracy, są rodzice wcześniaków. Zaskoczeni porodem przedwczesnym, do którego nie sposób się przygotować, potrzebują wielu informacji o zdrowiu ich maleństwa, o możliwych wyzwaniach i sposobach radzenia sobie z nimi. Rozmowa z personelem medycznym – lekarzami i pielęgniarkami jest dla nich niezastąpiona, a dodatkowe informacje mogą znaleźć na portalu www.wczesniaki.org.pl, który warto im polecić. 


Wiarygodne źródło wiedzy

Strona www.wczesniaki.org.pl  to baza wiedzy dla rodziców wcześniaków. Została przygotowana pod czujnym okiem eksperta medycznego – dr n. med. Krystyny Bober-Olesińskiejneonatologa z Kliniki Neonatologicznej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.  Można tam znaleźć rzetelne, skonsultowane merytorycznie informacje na temat zdrowia dziecka: możliwości zapobiegania powikłań i leczenia, wskazówki, jakie są najczęstsze powikłania zdrowotne,  jak opiekować się dzieckiem i wspierać jego rozwój. 

Filmy edukacyjne i instruktażowe

Oprócz treści do przeczytania, rodzice wcześniaków mogą znaleźć na stronie filmy edukacyjne (przygotowane przez eksperta medycznego – dr n. med. Krystynę Bober-Olesińską) i instruktażowe (przygotowane przez fizjoterapeutę). Filmy mogą być doskonałym uzupełnieniem lub przypomnieniem instruktażu przekazywanego na oddziale neonatologicznym. Pokazują, jak kangurować wcześniaka, jak przystawiać go do piersi, jak podnosić, przewijać, przebierać, jak się bawić, aby wspierać jego rozwój. Z filmu dotyczącego pierwszej pomocy można dowiedzieć się, jak zareagować w przypadku niebezpiecznych zdarzeń – zadławienia, oparzenia czy bezdechu. 

Mapa ośrodków immunizujących

Dbając o bezpieczeństwo wcześniaka trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu go przed infekcjami. Na stronie www.wczesniaki.org.pl można przeczytać, co zrobić, aby wzmocnić odporność wcześniaków oraz jak zabezpieczyć dziecko przed groźnymi wirusami i bakteriami. Na stronie znajduje się również interaktywna mapa ośrodków, które realizują program bezpłatnej profilaktyki zakażeń wirusem RS. To bardzo ważne i pomocne narzędzie, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności.  

Wiedzy nigdy za wiele

Poród przedwczesny to niespodziewany i stresujący moment dla rodziców. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Nawet najdłuższe rozmowy, które przeprowadzamy z rodzicami wcześniaków, mogą nie być wystarczające, aby ich uspokoić, wszystko wytłumaczyć i odpowiedzieć na pytania. Portal www.wczesniaki.org.pl może być uzupełnieniem wiedzy przekazywanej przez personel medyczny – neonatologów i pielęgniarki. Dlatego zachęcamy do jego odwiedzenia i informowania o nim rodziców wcześniaków.


PL-NEON-190019 


 

KOMENTARZE
Dodaj komentarz
button
close
SPECJALNOŚCI