2018-10-19Pielęgniarstwo ogólnePielęgniarstwo chirurgicznePielęgniarstwo internistycznePielęgniarstwo diabetologicznePielęgniarstwo pediatrycznePielęgniarstwo kardiologicznePielęgniarstwo psychiatrycznePielęgniarstwo neurologicznePielęgniarstwo rodzinnePielęgniarstwo opieki długoterminowejPielęgniarstwo ginekologicznePielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opiekiPielęgniarstwo onkologicznePielęgniarstwo operacyjnePielęgniarstwo opieki paliatywnejPielęgniarstwo ratunkowePielęgniarstwo transplantacyjnePielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowaniaPielęgniarstwo neonatologicznePielęgniarstwo nefrologicznePielęgniarstwo epidemiologiczneOchrona zdrowia pracującychPołożnictwoOrganizacja i zarządzaniePielęgniarstwo geriatryczne

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry wydaje się problemem błahym. Dostępność nawilżających kosmetyków, reklamy w mediach sprawiają, że dobór preparatów pielęgnacyjnych zdaje się zadaniem prostym. Niestety problem jest nieco bardziej złożony

Pielęgnacja suchej skóry wydaje się problemem błahym, dobrze poznanym zarówno przez lekarzy specjalistów, jak i pacjentów. Podobnie dostępność nawilżających kosmetyków oraz reklamy w mediach sprawiają, że dobór tych właściwych preparatów pielęgnacyjnych zdaje się również zadaniem bardzo prostym. Niestety w rzeczywistości problem jest nieco bardziej złożony, a pielęgnacja suchej skóry w praktyce okazuje się o wiele trudniejsza.

 

Pielęgnacja szyta na miarę

Przede wszystkim należy tu podkreślić, że pielęgnacja suchej skóry powinna być dostoswana do problemu, z jakim spotyka się pacjent. W leczeniu AZS kluczowe znaczenie ma stosowanie miejscowo preparatów nawilżająco-natłuszczających, które nie tylko poprawią stan suchej, ale również pomogą odbudować uszkodzoną warstwę ochronną i będą zapobiegać nadmiernej utracie wody przez naskórek.

 

Pielęgnować to również unikać

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest również unikanie podczas zabiegów pielęgnacyjnych, kosmetyków które mogą ją podrażniać i wysuszać. Należy również zwrócić uwagę na różnego rodzaju detergenty, z którymi skóra ma kontakt w ciągu dnia, np. takie jak proszek do prania czy płyn do płukania. Warto rozważyć stosowanie tych przeznaczonych dla osób ze skłonnością do alergii. Pielęgnacja suchej skóry to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, to również unikanie tych, które choć często kuszą swym wyglądem i zapachem, mogą pogorszyć jej stan. Niestety, choć zalecenia te wydawać się mogą bardzo proste, jak pokazują badania, wciąż bardzo wielu pacjentów ich nie przestrzega.

 

Aż 27-40%1 chorych na AZS używa do kąpieli wysuszającego skórę mydła zamiast specjalnych emulsji, a około 25% nie nakłada na skórę po kąpieli żadnych kosmetyków nawilżająco-natłuszczających.

 

Nawilżanie to podstawowy element terapii suchej skóry

 

Stosowanie środków nawilżających skórę powinno być postępowaniem standardowym2; umożliwia ono bowiem zmniejszenie skutecznej dawki kortykosteroidów i jest przydatne zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu podtrzymującym. Należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do skóry atopowej, rekomendowane przez lekarza lub farmaceutę, przebadane dermatologicznie, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające.

 

 

Dane literaturowe potwierdzają istotnie większą skuteczność terapii łączonej kortykosteroidy + emolienty niż monoterapii samymi kortykosteroidami.
Wyjątkowo korzystne jest również zastosowanie emolientów i/lub kąpieli natłuszczających3  już od pierwszych dni życia.

 


Prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka

 

O tym, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry małych dzieci, doskonale wiedzą nie tylko sami pacjenci, ale również ich rodzice. Niezwykle delikatna skóra maluszków wymaga specjalnego traktowania. Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu oraz zalecenia stosowania. Naprzeciw oczekiwaniom małych pacjentów wychodzi polska marka dermokosmetyków Atoperal Baby Plus, które powstały z myślą o dzieciach z atopowym zapaleniem skóry. Atoperal Baby Plusto szeroka gama produktów, które wyróżnia nie tylko wyjątkowy skład, ale również możliwość stosowania od pierwszych dni życia, potwierdzona rekomendacją Centrum Zdrowia Dziecka. 

 

Postępowanie w przypadku AZS polega głównie na intensywnym nawilżaniu i natłuszczaniu całej skóry. Podstawowym elementem terapii jest stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych i nawilżających – takich jak Atoperal Baby Plus, które wspomagają leczenie, niwelują świąd, łagodzą podrażnienia i chronią skórę przed uszkodzeniem.  W przebiegu AZS ważne jest stosowanie preparatów, które działają szybko i skutecznie. Pamiętać należy również o tym, aby nawilżać skórę przez cały rok, nawet w okresie charakterystycznego dla choroby wyciszenia objawów.

 

1. Hon KL, Leung TF, Wong Y, So HK, Li AM, Fok TF. Clin Exp Dermatol. 2005 Jul;30(4): 351-4.

2. J.M. Hanifin, K.D. Cooper, V.C. Ho, S. Kang, B.R. Krafchik, D.J. Margolis, L.A. Schachner, R. Sidbury, S.E. Whitmore, C.K. Sieck, A.S. Van Voorhees

Guidelines of care for atopic dermatitis Journal of the American Academy of Dermatology, 2004; 50: 391-404

3. J. Szepietowski Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, PZWL 2002

button
close
SPECJALNOŚCI